Son dakika değişikliği! Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sözleşmeli öğretmen adayları için bugün çok kritik bir gündü... On binlerce kişi kura çekimini bekliyordu. Bekleyiş esnasında ise "Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları saat kaçta açıklanacak?" sorusu sıklıkla soruluyordu. Fakat son dakika gelişmesi yaşandı ve tarih değişti. İşte detaylar...

07 Şubat 2019, Perşembe 09:06 Son Güncelleme:
A A
Son dakika değişikliği! Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları ne zaman açıklanacak?

Şubat ayındaki 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için süreç kasım ayında başlamış, aralık ayında sözlü mülakatlar gerçekleşmişti. Ocak ayında sonuçlar ilan edilirken 1 Şubat'ta ise tercihler sona erdi. Şimdi gözler atama sonuçlarında... On binlerce öğretmen adayı bugüne odaklanmıştı ki, son dakika gelişmesi yaşandı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMA SONUÇLARI YARIN AÇIKLANACAK

Sözleşmeli öğretmen atama sonuçları için sabah saatlerinde sürpriz bir gelişme yaşandı. "20 bin sözleşmeli öğretmen ataması, yarın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımıyla yapılacak." denildi. Fakat saat kaçta açıklanacağına dair resmi bir duyuru geçilmiş değil. Geçen yıl temmuz ayında gerçekleşen atamalarda sabah saat 10.00'da canlı kura çekilişi yapılmış resmi sonuçlar 13.00'te belli olmuştu. Şubat atamalarında da sonuçların öğlen saatlerinde açıklanması bekleniyor.

ATANANLARDAN İSTENECEK BELGELER

MEB’in daha önce yaptığı ‘Sözleşmeli Öğretmenliğe Başvuru ve Atama Duyurusu’na göre, sözleşmeli olarak ataması yapılan öğretmenlerden göreve başlama işlemi sırasında bazı belgeler istenecek. Bu belgeleri eksiksiz ibraz edenler, sözleşme yapılarak göreve başlatılacak; belgeleri eksik olanlar göreve başlatılmayacak.

Tebligatı beklemeden göreve başlamak isteyen öğretmen adayları, atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle başvurarak göreve başlayabilecek.

Elektronik Başvuru Formu’ndaki beyanlarla ibraz edilen belgeler il millî müdürlüklerince değerlendirilecek, göreve başlatılmasına engeli olmayanlar başlatılacak; tereddüte düşülenlerse değerlendirilmek için İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığı’na bildirilecek.

Sabıka sorgulama belgesinde “Adli sicil kaydı vardır” ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesiyle buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığı’na gönderilecek. Bu adaylar hakkında MEB’in vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacak.

Başvurusunda sağlık durumu yönünden görev yapmasına engel bir durumu olmadığını beyan etmekle birlikte, göreve başlama esnasında sağlık durumunun öğretmenlik görevini yapmasına engel oluşturacağı konusunda tereddüt oluşan aday göreve başlatılmayıp; yurdun her bölgesinde ve iklim şartlarında öğretmenlik yapabileceğine ilişkin tam teşekküllü bir hastaneden alacağı sağlık kurulu raporu istenecek.

Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlayacak. Atanan adaylardan istenecek belgelerse şöyle sıralandı:

- Son altı ay içinde çekilmiş altı adet vesikalık fotoğraf,

- Mal bildirimi (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecek),

- Elektronik başvuru formunun onaylı örneği,

- Başvuru esnasında ‘Pedagojik Formasyon Belgesi’ yerine resmi yazı ibraz edenlerden ‘Pedagojik Formasyon Belgesi’.

- Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Ceren Özdemir’in günlük notları ortaya çıktı! İşte Ceren'in hayali...