Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri ne zaman açıklanacak? Mülakat yeri sorgulama

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerlerinin açıklanması heyecanla bekleniyor. Birçok branştan 20 bin civarı adayın değerlendirileceği mülakatın ardından birçok kişi MEB ataması için bekleyişe geçecek. Peki, sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri ne zaman açıklanacak?
 

28 Mart 2017, Salı 10:46
A A
Sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri ne zaman açıklanacak? Mülakat yeri sorgulama
Dün açıklanması beklenen sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri için resmi duyuru gelmedi. Adaylar sorgulama sayfalarından sıkça sorgulama yapsa da sonuçlar henüz erişime açılmadı. Peki sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerleri sonuçları ne zaman açıklanacak?

Sözleşmeli öğretmenlikte ön başvuruların alınması ve sözlü sınav merkezlerinin ilanı için süreç, 15 Mart 2017 tarihinde başlamıştı.

Öğretmen adayları, sözleşmeli öğretmenlik mülakat yerlerini Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan http://mebbis.meb.gov.tr ve http://ikgm.meb.gov.tr üzerinden sorgulayabileyecek.

Peki atamalar ne zaman olacak? Hangi dalda kaç tane öğretmen alınacak?


SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN?


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, aday öğretmenlerin merakla beklediği atama tarihini açıklamıştı. Öğretmen atamaları haziran ayında yapılacak, atanan öğretmenler eylülde ders başı yapacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, Şubat ayında duyurusunu yaptığı 20 bin kişilik sözleşmeli kadro için 60 bin adayı mülakata çağıracak.


6 YIL BOYUNCA TAYİN YOK


Adayların mülakatları ise Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak. Mülakat sonuçlarına itirazların değerlendirilmesinin ardından atamaların haziran ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Bakan Yılmaz, atanan öğretmenlerin yaz tatili boyunca oryantasyon eğitimine tabi tutulacaklarını ve eylülde göreve başlayacaklarını açıkladı. 

Eylülde atanan öğretmenler için uygulanmayan oryantasyon eğitimi haziran atamaları için uygulanacak. Atamalarda öncelik, öğretmen açığının en fazla olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da olacak. Atanan öğretmenler sözleşme gereği 6 yıl boyunca tayin talebinde bulunamayacak.

2016 yılında 33 binden fazla öğretmenin görevine, FETÖ soruşturması kapsamında son verilmişti.


BRANŞ DAĞILIMI NETLEŞTİ


Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin takvimi yayımladı. İşte, bakanlığın yapmış olduğu o açıklama:

Bakanlığımıza bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik kapsamında 20.127 pozisyona sözleşmeli öğretmen atamak üzere Ek 1 Atama Yapılacak Alanlar ile Başvuruya Esas Olacak Taban Puan ve Kontenjan Listesinde belirtilen alanlarda başvuru alınacaktır.


EN ÇOK KONTENJAN SINIF ÖĞRETMENLİĞİNE


MEB’in açıkladığı kontenjan dağılımına göre, 3 bin 570 ile en çok alım, sınıf öğretmenliğine yapılacak. Bu kontenjanı 2 bin 193 ile İngilizce, 2 bin 143 ile din kültürü ve ahlâk bilgisi, 1.835 ile ilköğretim matematik ve 1.720 kişi ile okul öncesi takip ediyor. 
 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Süslediği bardakları satarak ülke ülke geziyor