S&P, Yunanistan'ın kredi notunu "SD"ye düşürdü

S&P, Yunanistan'ın kredi notunu "SD"ye düşürdü

28 Şubat 2012, Salı 11:13
A A

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s (S&P), Yunanistan’ın "CC" olan uzun vadeli kredi notu ile "C" olan kısa vadeli kredi notunu "SD" olarak bilinen "tercihli temerrüt" seviyesine çekti.

S&P, karara gerekçe olarak Yunanistan hükümetinin özel sektör kreditörleriyle yaptığı borç takas anlaşmasını gösterdi.

Kuruluş, takas anlaşmasının tamamlanması ve borç ödemelerinin düzenli şekilde sürmesi halinde ülkenin uzun vadeli kredi notunu "CCC" seviyesine çıkarabileceğine dikkati çekerek, belli bir sayıda kreditörün takas anlaşmasını kabul etmemesi durumunda ise Yunanistan’ın temerrütle karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

Bir diğer uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de geçen hafta "Yunanistan’ın yakın vadede yüksek olasılıkla temerrüte düşeceğini" gerekçe göstererek ülkenin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu düşürmüştü.

Fitch, Yunanistan’ın özel sektör kreditörleriyle tahvil takas anlaşmasının ayrıntılarının açıklanmasını takiben bu ülkenin yabancı ve yerel para cinsinden uzun vadeli kredi notunu "CCC"den "C"ye düşürdüğünü bildirmişti.

Avro Bölgesi maliye bakanlarının geçen hafta 14 saat süren toplantısında, Yunanistan’a 130 milyar avroluk ikinci kurtarma paketine yeşil ışık yakmıştı.
Özel banka ve finans kuruluşları, ikinci kurtarma paketinin ön şartı olan borç indiriminde gece boyunca süren pazarlıkların ardından Atina yönetimiyle daha önce uzlaştıkları oranları revize etmişti. Bankalar adına Avro Bölgesi’yle müzakereleri yürüten Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Yunan tahvillerinin değerinde nominal yüzde 53,5 ve reel yüzde 75 indirimi kabullenmişti.

Yunanistan’ın bankalarla tahvil takasını 8 Mart’ta başlatarak 3 gün içinde tamamlaması bekleniyor.

Kurtarma paketi için AB ve IMF’nin hazırladığı yeni ekonomik programla Yunanistan’ın halen gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 160’ını aşan kamu borcunun 2020 yılına kadar yüzde 120,5’e indirmesini hedefleniyor.

Yunan tahvilleri teminat olmaktan çıktı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yunan devlet tahvillerinin teminat olarak kullanılmasını geçici olarak durdurdu.

ECB bu adımı, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un Yunanistan’ın kredi notunu "SD" olarak bilinen "tercihli temerrüt"
seviyesine çekmesinden sonra attı.

ECB’nin bu kararından etkilenen bankaların, Avro Bölgesi düzenlemeleriyle uyumlu biçimde acil likidite destek programı kapsamında ulusal merkez
bankalarından borçlanmaya devam edebileceği de belirtildi.

Bankanın, Yunan tahvilleriyle ilgili kararını Mart ayı ortasında gözden geçirmesi bekleniyor.

ECB, geçen yıl Temmuz ayında, üç önemli uluslararası kredi derecelendirme kuruluşundan birinin Yunanistan’ın kredi notunu "temerrüt" seviyesine
indirinceye kadar tahvillerini teminat olarak kullanmaya devam edeceğini açıklamıştı.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.