S&P'den belirsizlik uyarısı

S&P'den belirsizlik uyarısı

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Standard and Poor's (S&P) liradaki oynaklığa bağlı olarak borç dinamiklerinin zayıflaması durumunda Türkiye'nin notunun indirilebileceği uyarısında bulundu

18 Haziran 2015, Perşembe 13:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kredi derecelendirme şirketi Standard and Poor, seçim sonuçlarını değerlendirdiği açıklamada Türkiye’de devam eden belirsizlik ortamının dezavantajlarından bahsedildi. Lira’daki oynaklık not indirimine sebep olabilir açıklamasında bulunuldu.

Yargı ve finansta bağımsızlık vurgusu

S&P, genel seçim değerlendirmesi hakkında sıkça sorulan sorulara ilişkin görüşlerini içeren bir açıklama yaptı. S&P açıklamasında, Türkiye'de genel seçim sonuçlarının, yargı, finansal düzenleyiciler ve Merkez Bankası üzerindeki baskıyı azaltıp politikaların öngörülebilirliğini artırabileceğinin altı çizildi.

Erken seçim belirsizliği uzatır vurgusu

Bu gelişmenin yanında, hükümet kurulmasına ilişkin belirsizliğin önümüzdeki birkaç ay sürebileceği vurgulanan S&P açıklamasında, "Hükümet zamanında kurulursa istikrar için olumlu; ancak, Türkiye'nin kredi notu üzerinde uygulanacak politikalar rol oynayacak" denildi.

Koalisyon oluşması durumunda politikaların öngörülebilirliği kısmen kabinedeki önemli pozisyonlara yapılacak atamalara bağlı olacağına da işaret edilen açıklamada, "Erken seçime gidilmesi halinde siyasi belirsizlik yıl sonuna kadar yüksek seyreder, yatırımlar gecikirse büyüme üzerinde baskı yaratabilir" denildi.

“Lira’daki oynaklık tüketici güveninde olumsuz etki yapar”

S&P açıklamasında, seçimlerden sonra Lira’da biraz zayıflama olduğuna işaret edilerek, "Lira’daki oynaklık tüketici güveni ve enflasyon üzerinde etki yapabilir" denildi ve "Böylesi gelişmeler mali performans ve borç dinamiklerini zayıflatırsa not indirimine neden olabilir" uyarısı yapıldı.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altına yatırım yapanlar dikkat! Uzman isim 'fırsat' dedi