Spielberg'den Napolyon'un hayatı

Spielberg'den Napolyon'un hayatı

Amerikalı ünlü yapımcı ve yönetmen Steven Spielberg, şimdi de Fransa'nın asker imparatoru Napolyon Bonaparte'ın yaşamını beyazperdeye aktarmaya hazırlanıyor

04 Mart 2013, Pazartesi 14:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Spielberg, Fransız Canal Televizyonu’na yaptığı açıklamada, 1999 yılında ölen efsanevi yönetmen Stanley Kubrick’in Napolyon ile ilgili yazdığı senaryo üzerinde çalıştığını belirtti. "Schindler’in Listesi", "E.T.", "Üçüncü Türle Yakın Temas", "Er Ryan’ı Kurtarmak" gibi gişe rekorları kıran filmleriyle tüm zamanların en iyi yönetmenlerinden biri kabul edilen Spielberg, Napolyon’un yaşamını mini-seri olarak çekmeyi planladığını söyledi.

EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ ALMIŞTI


Spielberg, ABD’nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’ün son aylarını konu alan "Lincoln" filmi ile bu yıl "En İyi Film" ve "En İyi Yönetmen" dallarında Oscar’a aday gösterilmişti. Kubrick, Napolyon senaryosunu 1961’de yazmaya başlamış, ancak ekonomik destek bulamadığı için projeyi bırakmak zorunda kalmıştı. Mükemmeliyetçiliği ile tanınan ünlü yönetmen, prodüktörlere gönderdiği mektupta Napolyon’u canlandırması için Oskar Werner’i düşündüğünü yazmıştı. Spielberg, Kubrick’in 1970’li yıllarda yazdığı "Yapay Zeka"yı da 2001’de beyazperdeye uyarlamıştı. 100 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 235 milyon dolar gişe gelirine ulaşmıştı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Matrix karakterlerinin isimleri ne anlama geliyor?