Spiral nasıl kullanılır? Spiral çeşitleri nelerdir?

Spiral nasıl kullanılır? Spiral çeşitleri nelerdir?

Spiral nasıl takılır? Spiral taktırırken nelere dikkat edilmeli? Hormonlu mu yoksa hormonsuz spiral mı takılmalı? Spiral hakkında tüm merak edilenleri Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir anlattı.

18 Ekim 2018, Perşembe 07:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Spiral, oldukça etkili ve kullanımı kolay olduğu için en sık kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden biridir. 2-3 santimetre uzunluğunda olan spiral, T şeklinde, metal ya da plastik malzemeden yapılmış bir doğum kontrol yöntemidir. 

Spiral nasıl takılır?

Oldukça basit bir yöntemle takılabilir. Muayene masasına yatırılan kadının vajinasına kanalı açmak için spekulum adı verilen plastik ya da metal bir alet takılır. Rahim ağzı ve vajen içerisi antiseptik solüsyonla temizlendikten sonra tenekulum adı verilen bir aletle tutulur. Ardından da spiral yerleştirilir. Takılması kadar çıkarılması da oldukça kolaydır. Spiral takılırken veya çıkarılırken herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez. Yaklaşık 10 dakika süren işlemin ardından çok nadir de olsa kasık ağrısına benzer bir ağrı yaşanabilir. Basit ağrı kesicilerle bu ağrıyı gidermek mümkündür.

Spiral ne işe yarar?

Spiralin ham maddesinde bakır tel ya da hormon salgılayan araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar, yumurtaların rahme ulaşmasını ve spermin yumurta ile buluşmasını engeller. Böylece gebelik oluşmaz. Spiral aynı zamanda rahim ağzındaki sıvı yoğunluğunu arttırarak spermlerin rahim içerisine ulaşmasını da önler.

Hormonlu spirallerin yan etkileri var mı?

Hormonlu spirallerin belirgin bir yan etkisi yoktur. Bir yan etkisi adet kanamasını azaltmak ya da tamamen kesilmesine yol açmasıdır. Bu etki özellikle kadınlar tarafından önce ters bir etki olarak algılansa da hekimler bu etki iyi bir etki olarak değerlendirirler. Kadının daha az miktarda kanamasının olması veya adet görmemesi kendi sağlığı bakımından daha avantajlıdır.

5 yıldan uzun kullanılmamalı

Bakır iyonları çok az bir şekilde veriliyor. Bu iyonlar döllenme olayında rahim ve yumurtalıklarda spermlere karşı müdahale ediyorlar. Ayrıca spermlerin hareketleri engelleniyor. Adet kanamaları çok yoğun olmayan, uzun sürmeyen ve miyomu olmayan kadınlarda 5 yıldan uzun süre kullanmamak ve her yıl kontrol ettirmek şartı ile kullanılabilir.

Spirallerin regl ile ilişkisi nedir?

Bakırlı spiral kullanan kadınlarda, çok adet kanaması ve regl ağrısı olabilmektedir. Normalde de spiral kanama miktarını arttırır. Fakat bu artma miktarı normalde meydana gelen adet kanaması miktarının 2 katını geçtiğinde derhal doktora başvurmak gerekir. Spiral taktıran kadınların %10’u bu şikayetler sebebiyle spirallerini çıkarttırmaktadırlar. Hormonlu spirallerde ise, tam aksi adet kanamalarının ölçüsü azalmaktadır. Takıldıktan sonraki 3 ayda adetlerde düzensizlik olabilmektedir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (30 Mart 2020)