Spor, regl döneminde kadınları rahatlatıyor

Spor, regl döneminde kadınları rahatlatıyor

Kadınların regl döneminde hafif sporlar yapması yaşanan krampları hafifletiyor

23 Kasım 2017, Perşembe 15:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Medicana Sivas Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Nadir Comart, regl döneminde birçok kadının enerjisini ve spor yapma hevesini kaybettiğini, aslında hafif sporların krampları hafifleterek kadınları rahatlatacağını söyledi.
 

ŞİŞME HİSSİNİ DE AZALTIYOR


Bir hafta boyunca sporu aksatmaktansa, düzenli sporun daha ortalama bir yoğunlukta yapmanın tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Nadir Comart, "Çok fazla egzersiz de adet döneminin aksamasına veya düzeninin bozulmasına sebep olabilir. Orta yoğunlukta egzersiz krampları rahatlatabilir ve şişme hissini azaltabilir.

Fiziksel aktivite ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak adet dönemiyle ilişkili baş ağrılarını azaltır. Fiziksel aktivitenin bir diğer faydası iyi hissetmeyi sağlayan endorfin gibi hormonların salgılanmasını sağlamasıdır. Günde düzenli 30 dakika egzersiz krampların, şişmenin, ruh hali değişimlerinin ve diğer premenstrüel sendrom belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olmaktadır” dedi.


REGL DÖNEMİ YOGA YAPIN


Nadir Comart, regl dönemi yoga yapılabileceğini ifade ederek, “Yoga pilates gibi egzersizler, stresi ve gerilimi azaltabilecek, vücutta kan ve oksijen dolaşımını artıracak, sinir sistemini sakinleştirecek nefes alma ve rahatlama tekniklerine odaklanır. Ayrıca duygulara odaklanmayı sağlayarak ihtiyaçlarınızı ve hislerinizi daha iyi ifade edebilmenize yardımcıdır. Karnı hedefleyen esneme hareketleri rahim kaslarını rahatlatır. Regl döneminde daha az tekrarla daha hafif ağırlıklar kaldırabilirsiniz. Kollar, bacaklar, sırt, karın, kalça gibi tüm büyük kas gruplarını çalıştırmayı hedefleyin. Yorgun veya güçsüz hissederseniz sık sık mola verin” şeklinde konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 30 yaşından sonra nasıl giyinmeli?