Spor yaptıktan sonra neden turşu suyu içmelisiniz?

Spor sonrası vücudun toparlanmasını sağlayacak içecekler tüketmek çok önemli. Çoğu kişi bu ihtiyacını enerji içecekleriyle karşılıyor. Ancak daha sağlıklı yöntemlerle de kaybedilen enerjiyi geri kazanmak mümkün. Salatalık turşusu suyu, bu durum için son derece ideal...

31 Mayıs 2021, Pazartesi 15:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Egzersizden sonra enerji içeceklerine dadanıyorsanız, bir kez daha düşünmenizde fayda var. Yapılan yeni bir araştırma, spor sonrası kramplara karşı salatalık turşusu suyunun son derece etkili olduğunu gösterdi.

Amerika’daki Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, egzersiz sonrasında salatalık turşusu suyu içen atletlerin, sade su içenlere göre kaslarındaki krampların yüzde 37 oranında daha hızlı kesildiği görüldü.

Salatalık turşusu suyunun içindeki doğal bileşenler, beyindeki kramp bölgesini uyarıyor ve krampları önlüyor.

Salatalık suyunu bu kadar etkili yapan ise içindeki sirke.

Araştırmalar sirkenin içerdiği asetik asitin mideye indikten sonra beyne sinyal gönderdiğini ve bu sayede kasları rahatlattığını ortaya çıkardı.

Salatalık turşusu suyu, krampları önlemenin yanı sıra vücudun kaybettiği tuzu ve suyu da geri kazandırıyor. Egzersizden sonra içeceğiniz yarım litre salatalık turşusu suyu vücudunuza ihtiyacı olan tuz ve suyu geri kazandırabilir.

Bir saatten fazla süren antrenmanın ardından da enerjinizi salatalık turşusu suyu ile yükseltebilirsiniz.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bazı yiyecekleri canımız neden çeker?