SporErden Timur'dan salvolar! Galatasaray'daki görevini bıraktı

Erden Timur'dan salvolar! Galatasaray'daki görevini bıraktı

Paylaş
Erden Timur'dan salvolar! Galatasaray'daki görevini bıraktı

Galatasaray'da Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur dönemi resmen sona erdi. Düzenlediği basın toplantısında konuşan Timur, önümüzdeki dönemde görev almayacağını söyledi. Erden Timur, "14 aydır dayanmamın tek nedeni Galatasaray" dedi.

Galatasaray'da Sportif A.Ş Başkan Vekili Erden Timur açıklamalarda bulundu. Timur, görevinden ayrıldığını duyurdu.

Haberin Devamı

Erden Timur'un açıklamaları:

BAŞKANIMIZA DAHA ÖNCE SÖYLEMİŞTİM

Kolay bir basın toplantısı olmayacak. Öncelikle elimde olmayan nedenlerden dolayı 1 aydır gündemi meşgul ettiğim için sizden de tüm kamuoyundan özür diliyorum. Bugüne nasıl gelindi? Müsaade ederseniz onu anlatayım. Şampiyonluktan 1-1.5 ay önce başkanımıza bu konuyu ilettim. Başkanımız yönetimle ilgili kendi talebini iletince zaten öncesinde de yakın çevreme söylemiştim. Şampiyonluk yarışı olduğu için o dönemde söylemek istemedim. Söylenmesi zordu çünkü bir şampiyonluk yarışı vardı ve Florya'yı etkileme durumu vardı. Sonrasında şampiyonluğun kutlama sevinci vardı ve limon sıkmak istemedi. Perşembe günü başkanımızın önderliğinde bir transfer toplantısı yapıldı. Hemen sonrasında bir sponsorluk görüşmesi yaptık. Yazılı bir şey yapmayayım diyerek bir basın toplantısı yapmaya karar verdim. Şampiyonluk gününe kadar hiç kimse böyle bir şey diyemezdi. Şampiyonluktan 2 gün sonra da bunu açıklayabilirdim ama insanların şampiyonluk sevincini bölmek istemedim.

Haberin Devamı

"13-14 AYDIR KASITLI İFTİRALAR ATILIYOR"

Erden Timur: Sosyal medyada bir kampanya başlatıldı. Sadece insanı değerlere önem veren biri gece saatlerinde bana 'Bu insanlarla hep birlikteyim. Bu insanlar seni bize şeytan gibi gösteriyor.' dedi ve ben de bugün basın toplantısı yapmaya karar verdim. İnsanlığın en önemli duygusu değerleridir veya doğal duygularıdır. İnsanlar da herhangi bir şeyle bağı bu şekilde kurarlar. Galatasaray taraftarları da duygusallık ve değerleriyle Galatasaray taraftarı oldu. Kendine ait hissettiği için Galatasaraylı oluyor ama belli bir yaştan sonra bu duyguları rasyonalize etmesi gerekiyor. Rasyonalize edebildiğin tek şey değerler. Taraftar olarak Galatasaray'a bağlıyım. Bu şekilde geldim ve görevimi bu duygularla devam ettirmeye çalıştım. Normalde bu kadar atılan itiraflara, samimiyetsizliğe... Bunların hepsini Galatasaray edebiyle anlatabilirim. Ben insan olarak da bu tip şeylere duyarlı olunması gerektiğini düşünüyorum. Normalde haksızlığa hemen tepki koyan ve haksızlığın olduğu yerde bulunmayan ben bir ay iki ay sabredebileceğim bir yerde son 13-14 aydır devam eden yüzlerce kişi tarafından haksız demeye biler dilimin varmadığı kasıtlı ve organize itiraflara dayanmamın tek sebebi Galatasaray...

Haberin Devamı

"DEVAM ETMEK İSTEDİM AMA TUTUNAAK DALIM KALMADI"

Erden Timur: İçerden bu saldırılar olduğu zaman bunun bir çaresi olmuyor. İki şey yapabilirdim. Ya istifa edebilirdim ya da sayılı günün geçmesini bekleyip şampiyonluk ve diğer projelerin yapılmasını bekleyebilirdim. Ben ilkini tercih ettim. Ben seçimin içinde değildim. Başka tutunacak bir dalım kalsa hiçbir şekilde bu kararı almazdım. Aylarca sürdü bu iş. Galatasaray için söylenilen şeyler çok ağır. Ne arsızlığımız, ne hırsızlığımız hiçbir şeyimiz kalmadı. Ben bırakmak hiç istemiyordum ve istemiyorum ama hiçbir dal yok. Eğer o dedikleri kişiysem zaten bırakmamam lazım. Zaten suyun başındayım. İnsanın ömrü bir kere. Ben her şeyimi vermeye hazırım ve hazırdım. Her zaman vermeye hazır olacağım. Asıl Galatasaray'ın büyük problemi içerisinde bulunduğu kötü siyaset. Sürdürülebilirliğin olamamsının tek sebebi bu siyaset. Bu siyaset Galatasaray'ın 10 şampiyonluğuna engel oluyor. Avrupa'da kupa alamamasına neden oldu. İçeride durup bununla mücadele edemezsiniz. Ben 1 sene boyunca yapabildiğin tek şey susmak oldu. Konuştuğunda içeride kötü siyasetle kavga edersin. Bunlar Galatasaray'ı düşünen insanlar olmuyor. İleride Galatasaray başkanı olabilir şimdiden ayağını kaydıralım düşüncesi var. Böyle konularda romantik olmayalım. Bu kadar şeye sabretmiş emek vermişisz. Bir ayağımızın kayması bekleniyor. Aylardı kimse bunları yazamıyor. Taraftarların sevgisi olmasa bu zamana kadar lime lime edildim. Sürekli insanlar özeleştiri yapabilmeli. Kendimi değerlerken yüzde 65 puan verirdim. Ben zaten her türlü hatamın farkındayım. Defalarca özür dilediğim konular oldu. Ne yaptım diye düşündüğümde şunu gördüm sponsorlukla ilgili eleştirildim.

Haberin Devamı

"TUTUNACAK DALLAR TEKER TEKER KIRILDI VE BU NOKTAYA GELDİK"

Haberin Devamı

Erden Timur: Sadece kendi çevremde Galatasaray'a 40 milyon dolarlık sponsorluk desteği verdim. Bu sene sponsorların geldiği noktayı biliyorsunuz. Burada da katkısı olana Niya ağabeye İbrahim Hatipoğlu'na ve Eray Yazgan'a teşekkür ediyorum. Galatasaray maç günü gelirlerinin 8-9 katına çıkarılmasında mücadele ederek katkı sağladım. Bu sene 2 milyar TL'yi de geçiyor. Sonra da yaptığını sölyüyor diyorlar. Bunu zaten böyle söylemek zorunda bırakılmak da doğru değil. Puma-Nike anlaşmasınının görüşmeleri tek başıma yaptım. Bu sene 750 bin forma satışımız olacak. Bu sene formalar olsa en az 1 milyon forma satacaktık. Yeni sezonda 50 milyon dolarlık kazanç farkı olacak. Övündüğümüz birçok projeler var. Florya projesi, Mecidiyeköy projesi... Sustuk bu iftiralar dursun diye ama durmadı. Son 6-7 ayda daha da arttı. Florya'ya kadar gitti işler. Ben 2 senedir Florya'dayım ve iyi bir ilişki kurduk. Herkese sarıldık. En çok bize laf eden insanlara sarılacağız çünkü başka türlü olmaz bu iş. Tutunacak dallar teker teker kırıldı ve bu noktaya geldik. Bundan sonra neler yaşanır. Bunu da bilmiyorum ama şunu her yerde söylemeye çalıştım 'Keşke bu işin içinde olmasaydım' ama bunu da diyemedim çünkü şampiyonluk yarışı vardı.

"TÜM DALLAR KIRILDIĞI İÇİN AYRILIYORUM"

Erden Timur: Camialar en büyük ama Galatasaray gerçekten devasa bir kulüp. Biz koca deryada bir deniziz. Milyon tane insan bizim yerimizde olmak istiyor. Bunların yüzde 5'i bizden daha iyi yapsa 250 bin insan eder. Demek kş 250 bin insan sizden daha iyi yapar bu işi... Neticede tüm bu yaşananlardan sonra belki de bırakmam için de olabilir ama yapabileceğim hiçbir çare kalmıyor. En son tutmayı düşündüğüm tüm dallar da kırıldığı için ayrılıyorum.

"DURSUN ÖZBEK'E KIRGIN DEĞİLİM"

Soru: Sayın başkan çözüm odaklı yaklaşım göstermedi mi? Çözebilir miydiniz?

Erden Timur: Kırgın değilim. İmkansızlık, imkansızlıktır. Bir yerde bulunmanızın sebebi dünyevi şeyler olamaz. İnsanın amacı şampiyonluk olamaz. Şampiyonluk dünyevi bir şeydi. Böyle bir ortam oluşmadı. Divanda konuşulan şeylere alınmadım. Ben nazlı gelin miyim? Bunlar belli hesaplara dikta edilen konular. Alakası yok! Dünyadaki dört büyük değerleme ve denetim şirketi Türkiye'de 80 milyar TL değerinde bir şirketim var. GYÖ sıralamasında 40 milyar TL üzerinde varlığı olan. Ben komisyoncu olarak adlandırılıyorum. Galatasaray'a şu ana kadar 30 milyon doların üzerinde adı sponsorluk olan yardımlarda bulundum.

"BANA YAPILANLARA KARŞI KOYAN OLMADI"

Erden Timur: Hayattaki değerlere saygı duyalım. Bu yapılanlara karşı kan kustum kızılcık şerbeti içtim. Bunlara karşı koyan olmadı. Herkes elinden geleni yapmaya çalışmıştır ama bunları doğru yola getirmemiz gerekiyor. Galatasaray için çok çok zorunlu olmadıkça konuşmamaya çalıştım. Sırf bu kıskançlık olmasın diye. Her yoluyla çözüm aradım ama olmadı. Bu tip şeyler çözülmedi. 

GALATASARAY'IN EN BÜYÜK SORU İÇİNDEKİ KÖTÜ SİYASETİ

Soru: Galatasaray 2 şampiyonlukla ivmeyi yakalamış bir vaziyette. Böyle bir durumda sizin bırakmanızdan kimler mutu olacak? Kimler mutsuz olacak?

Erden Timur: Sizce Galatasaray'ın 1 sene şampiyon olup olmaması mı yoksa Galatasaray her adım attığında kulübe çelme takan kötü siyaset mi? Bildiğim için soruyorum. Galatasaray'ın en büyük sorunu bu. Vicdanı olan herkes bunu istemiyor. Galatasaray'a çok daha fazla fayda sağlayacağını düşünüyorum. Bu mücadele sadece dışarıda verilebilir. Koltuk sevdam olsa en kolay şey kalmak. İnsanın evladından istediği nedir? Ahlaklı olsun ve çalışkan olsun. Yarınki sınavda çok büyük nor alsın ama sorulası çalsın istemezsin. Galatasaray'ın içindeki kötü siyaseti düzeltmek bizim işimiz olmalı.

 "GALATASARAY'A ZARAR VERMEMEK LAZIM"

Erden Timur: Özne ile bir şey söylemek doğru değil. Galatasaray'a bir yerden fayda sağlarken zarar da verebiliriz. Çok dikkatli olmak lazım. Galatasaray'da bir şeyler yaparken bazı şeyleri yıkmamak lazım. Daha da net konuşamıyorum.

"OYUNCULARLA KONUŞTUM! HEPSİNE DESTEK VERECEĞİM"

Soru: Icardi başta olmak üzere takımın bu süreçtem olumsuz etkileneceği yönünde endişeler var. Oyuncularla konuştunuz mu?

Erden Timur: Şampiyonluk devam ederken hiçbir şey yapmazdım. Kesseniz de yapmazdım. Bu açıklamaların seçime hiçbir etkisi olmaz çünkü ben Galatasaray siyasetinden bahsediyorum. Bu işin içinde bulunan kimlerse onlara söylüyorum. Benim için en kolayı şampiyonluk mücadelesinde de olsa bırakırım diyerek ayrılırdım. Galatasaray için bunu yapmak zorundaydım. Oyuncularla tabii ki konuştum. Şampiyonluk kutlamasına gitmediğim için bazılarıyla konuşamadım. Ben ne görev ne vazife varsa hep yapacağımn zaten. Her zaman oyunculara destek olacağım. Galatasaraylılığımı kimse içimden alamaz. Her türlü desteği vereceğim. Bu beylik bir laf değil.

ICARDI'NİN AYRILACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM

Erden Timur: Icardi, Suudi Arabistan'daki teklifi reddederken 'Galatasaray 1 yıl sonra seçime gidiyor' denildi ve böyle geldi. Mauro çok özel bir insan. Sürekli benim arkamda durup vefa gösteren çok az kişiden biri Mauro Icardi'ydi... O kalbinin göstergesi. Ben ayrılacağını düşünmüyorum. Geçen sene de bu kararı çok özveriyle verdi. Ben ayrılacağını düşünmüyorum.

"ICARDI'DEN BAŞKA KİMSE ARKAMDA DURMADI"

Erden Timur: Galatasaray şemsiyesinin altından kimsenin çıkmaması lazım. Bu saldırılardan korksan Galatasaray'da kalmak lazım. Benim şirketim, Ticaret Bakanlığı tarafından 8 ay incelendi. Bunlar 6-7 ay önce başlayan bir süreçti. Her noktasında ve zerresine saldırı yapıldı. Asıl bu saldırılardan korksam ayrılmazdım. Bu bir meydan okuma olarak algılanmasın. Şüphen olsa hiç cesurca hareketler yapmazsın. Bu tehditler 15 ay önce yapıldı. Benim hakkımda şikayet hattı kuruldu. Fenerbahçe'nin ünlü bir sosyal medya uzantısı. Erden'i seviyoruz, arkasındayız denildi ama Mauro'dan başka kimse arkamda durmadı.

ERDEN TİMUR'DAN BAŞKANLIK YANITI

Soru: Ağır iftiralar olduğunu söylüyorsunuz. İki yıl önce seçime girerken Dursun Özbek size başkanlık sözü verdi mi? Hangi sponsorları siz getirdiniz?

Erden Timur: Galatasaray muhabirlerinin beni protesto ettiği bir dönem oldu. Galatasaray'ın kirli siyaseti de 'Erden Timur'un basını' olarak yansıtıyorlar. Transfer döneminde hiç bilgi gelmiyor diye protesto etti. Yani şikayet edildi. Bir tepki koyuldu. Hep tersi şekilde suçlandık. Benim hassas bir duruşum var. Herkes kafasını kuma gömdü dediğimde siz basını suçlamadım. Dursun Özbek 'İkinci dönem aday olmayacağım. Sen olacaksın' demişti. Böyle bir niyetim yok. İlerleyen zamanlarda olup olmayacağı da mesele değil. RAMS, SIXT'in bedelinin artırılması, Icardi'deki sponsorlukların bazıları, Medicana sponsorluğundaki rakamın yükseltilmesi Puma, Ekmas... Aklıma gelen sponsorluk yardımlarım böyle.

"BENİ BİR KERE SPONSORLUKLARDA GÖRDÜNÜZ MÜ?"

Soru: Bu mücadelenin sonunda ne olacak? Taraftarlar, Okan hoca ve kongre üyelerinin birçoğu üzgün.

Erden Timur: Ne olacak kısmını ben bilemem. İnsanı dünyevi bir amaç bu kadar motive edemez. İnsanın kendi içinde bin tane daha kendisinden var. Seyit Onbaşı'yı iki sene sonra başkan olacaksın desen kaç kilo kaldırabilir? Değer mücadelesi, değer mücadelesidir... Ben 6-7 sponsorluk yaptım bir defa karşılaştık mı? Bir defa karşılaşmadık. Demek ki hayatta her şey bir amaç için yapılmıyor. Bir şeyi yardım etmek için yapıyorsan anlatmazsın. Galatasaray'ın değerleri ve insani değerler için doğru olan şey bvununla mücadele etmektir.

"İLERLEYEN YILLARDA BAŞKAN OLMAK İSTERİM"

Soru: İlerleyen yıllarda sizi başkan adayı olarak görecek miyiz?

Erden Timur: Her Galatasaray taraftarı bunu ister ama bilemem. gün oraya götürürse tabii ki olabilir. Reddettiğim bir şey değil. Benim en çok katkı sunduğumu düşündüğüm şey Galatasaray'ın vizyonunu dönüştürmek oldu. Hiçbir zaman siyaset bitmeyecektir ama etkisini azaltmak lazım.

"RASYONEL BİR KARARLA AYRILIYORUM"

Soru: Mevcut yönetimden kırgın olduklarınız olacak mı?

Erden Timur: Böyle bir şey yapmamam gerektiğini biliyorum. Herkes kendi nezdinde çaba gösteren insanlar var. Hissettiğim şeyden dolayı bir karar almıyorum. Tamamen rasyonel bir karar aldım. Kişisel mücadelem değil.

ERDEN TİMUR'DAN MOURINHO VE TRANSFER SÖZLERİ

Soru: Ezeli rakibiniz bir teknik direktörlük değişimi yaşadı. Nasıl görüyorsunuz?

Erden Timur: Çok değerli ve önemli bir teknik direktör. Galatasaray olarak seviyenin buralara gelmesinde ciddi bir katkımızın olduğunu düşünüyorum. Sezonu 13. bitirdiğimiz sezonun ardından kurduğumuz kadro sonrası rakibimiz de iyi bir kadro kurdu. Rekorları kıran Okan hocamız var. Takımın da iskeleti var. Geçen sene tutmayan transferlerimiz oldu. İlk sene tüm takımı yenilediğimiz için sonrasında Devler Ligi için geniş bir kadro kurduk. Bu sene ilk 11'e 2 veya 3 transfer yapılacak. Birliğimizi bozmazsak şampiyonluk konusunda da hiçbir şüphem yok.

"HER ZAMAN DESTEK VERİRİM"

Soru: Yarın Galatasaray başkanı size ihtiyaç duyduğu anda ortaya çıkabilir misiniz?

Erden Timur: Galatasaray siyasetini bilebildiğim kadarını biliyorum. Allah herkese belli konularda avantaj verir. Avrupa futbolunu çok takip eden biriyim. Galatasaray her gittiğinde hep bir şeyler olmuş. Geçmişte 4 sene şampiyon olup iki Avrupa kupas aldıktan sonra da bir şeyler olmuş. Her zaman hep bir şeyler olmuş. Bir şeyler olma frekansını azaltmak için ayrılıyorum. Bu tip şeyler bazen bu yaşananların azalmasına neden olabilir. Hangi başkan olursa olsun hep destek verdim. Görev başka bir şey destek başka bir şey. Ne zaman istenirse her zaman... Ne zaman ne yapılması gerkeiyorsa yaparım.

"ŞAMPİYONLUK ANAMIZIN AK SÜTÜ GİBİ TERTEMİZ"

Soru: Ali Koç 'Gerçek şampiyon biziz' dedi. Ne düşünüyorsunuz?

Erden Timur: Gerçekten tertemiz şampiyonluğumuz için kimse emeğe leke sürülmesini istemez. Fenerbahçe siyaseti için bunların söylenmesi gerekiyordu. Oyuncuları da en çok motive eden şey bu sözler oldu. Bu süreçten itibaren bu iftiralara son vermek gerkeiyor. 2-3 gün önce transferle ilgili geniş bir toplantı yaptık. Listeler hazır. Kimse merak etmesin. Benim için 'Bıraktı' denilmesi beni üzdü. Galatasaray için daha önemli mücadeleyi vermek için ayrıldım.