Spora motivasyon sağlamak için 6 ipucu

Türk halkının spor yaparken en büyük motivasyon kaynağı nedir? Hiç düşündünüz mü? Biz Türkler genellikle sağlık değil, güzellik için spor yapmaya meyilliyiz. Spor öncesi motivasyon bulmak için 'spora başlayamamak' sorununu çözmek gerekiyor. İnsanları spora nasıl teşvik ederiz? Bu soruyu sorması gerekenler yalnızca spor hocaları değil. Evde spor disiplini, bir kez yakalayınca uzun süre sürdürülebilen bir şey olabilir. İşte spora motivasyon sağlamak için 6 ipucu!

20 Haziran 2020, Cumartesi 13:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Sizi mutlu edecek sporu bulun

Sizi mutlu edecek sporu bulun

Modunuza en uygun aktiviteyi bularak spor seanslarını eğlenceli hale getirebilir, onları bir zorunluluktansa günün iple çektiğiniz anlarına dönüştürebilirsiniz. Örneğin dans etmeyi seviyorsanız zumba yapabilir, kapalı alanlarda bunalıyorsanız sahilde veya ormanda yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Playlist hazırlayın

Playlist hazırlayın

Doğru playlistle spor yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Enerji dolu egzersizler için yüksek tempolu, favori şarkılarınızdan bir liste hazırlayın. İçinizden şarkılara eşlik ederken rutininiz tamamlanmış olacak.

Spor arkadaşı bulun

Spor arkadaşı bulun

Kimileri tek başına spor yapmayı sever ve disiplinini korur. Ancak tabii ki herkes için geçerli değil bu. Sürekli birlikte egzersiz yaptığın bir arkadaşınız olursa, onu tek başına bırakmamak adına siz de motive olursunuz. Üstelik arkadaşlar iyi birer hatırlatıcı görevi de görür. Spor işi rutine bindiğinde unutma ve pas geçme eğilimi başlar.

Kendinizi ödüllendirin

Kendinizi ödüllendirin

Hedefinize göre haftalık, iki haftalık ya aylık periyotlarda kendinizi sevdiğiniz şeylerle ödüllendirin. Böylece motivasyonunuz daha fazla yükselir.

Gerçekçi bir strateji hazırlayın

Gerçekçi bir strateji hazırlayın

Hedefinize göre yapacağınız antrenmanın sıklığını, tarzını ve şiddetini belirleyin. Ancak kendinizi bilerek gerçekçi programlar oluşturmanız oldukça önemli. Aksi takdirde uygulanamayan programlar yalnızca hayal kırıklığı yaratır. Sporda ilerlemeniz normal hızda ama sürekli olmalıdır.

Vücut ölçülerinizi bilin

Vücut ölçülerinizi bilin

Spora başlarken ulaşmak istediğiniz hedefinizi belirleyin. Böylece spora devam ettiğiniz sürece vücudunuzda meydana gelen değişimler sizi hedefinize yaklaştığınızı hissettirerek daha çok motive eder. Hedefinize giden yolda kendinize parametreler belirleyin. Vücut ölçüsü ve kilo kaydınızı yapın, fotoğraflarınızı çekin. Bu somut deliller motivasyonunuzu bir anda yükseltecek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Alkali diyeti nedir? Alkali diyeti nasıl yapılır?