Sri Lanka nerededir, başkenti neresidir? Sri Lanka'da gezilecek yerler

Sri Lanka nerededir, başkenti neresidir? Sri Lanka'da gezilecek yerler

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti, Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesi. Doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla görülmeye değer yerlerden biri olan Sri Lanka'yı seyahat rotanıza eklemeniz için birçok sebep var. Tertemiz sahilleri, tapınakları ve doğal güzellikleriyle Sri Lanka hakkında bilmeniz gerekenler ve Sri Lanka'da gezilecek yerler.

03 Kasım 2020, Salı 10:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Sri Lanka, resmî adıyla Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti Güney Asya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde ve Hint Okyanusu'nda bulunan bir ada ülkesidir. 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirdi. Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da adlandırılan ülkede yaklaşık 21 milyon kişi yaşamaktadır. Ülkenin başkenti Kolombo'dur.

Hükümet güçleri ve Tamil Eelam Özgürlük Kaplanları (diğer adıyla Tamil Kaplanları) arasında gerçekleşen iç savaş 1983 yılından beri sürmektedeydi. Tamil Kaplanları, adanın kuzeyinde ve doğusunda Tamil Eelam adında bağımsız bir devlet kurmak için mücadelesi 2009 yılında hükümet güçlerinin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Sri Lanka'nın coğrafi özellikleri

Toplam 1,340 kilometrelik sahil şeridine sahiptir. Aralık ve Mart ayları arasında tropikal ve kuzeydoğu muson yağmurlarının etkisi altında kalan iklimi, Haziran ve Ekim ayları arasında da güneybatı muson yağmurlarının etkisi altında kalmaktadır. 2,524 metre yüksekliğinde olan Pidurutalagaladağı ülkenin en yüksek zirvesidir. Doğal kaynakları arasında kireç taşı, grafit, mineral kumlar, cevherler, fosfatlar, kil ve hidro enerji yer alır. Ülkede gerçekleşen doğal afetlerden başta gelenleri kasırga ve hortumlardır.

Ormansızlaştırma, erozyon, kaçak avcılık ve kentleşmenin etkisiyle tehlike altında olan yabani hayvanlar, madencilik ve artan çevre kirliliğiyle sahillerin bozulması, sanayi atıkları ve pis su akıntılarıyla kirlenen tatlısu kaynakları, artıkların yok edilmesi ve Kolombo'da hava kirliliği ülkenin çevre sorunlarını oluşturan unsurlar arasında yer alır.

Sri Lanka, çay tarımında önde gelen bir ülkedir.

Sri Lanka'da gezilecek yerler

1-Tangalle Beach

Tangalle Beach, Sri Lanka'nın en gözde plajlarından biri. Beyaz kumları ve tertemiz suyuyla görülmeye değer.

2- Dambulla Tapınağı

UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Dambulla Mağara Tapınağı (Dambulla Cave Temple) budistler için oldukça önemli bir yer. Tapınağın için uzun yıllardır korunan ve neredeyse hiç bozulmamış onlarca heykel var.

3- Sigiriya Aslan Kayası

Yine UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan yapılardan biri olan Sigiriya Aslan Kayası'na da ev sahipliği yapan Sri Lanka'da doğayla iç içe bir seyahat yapmanız mümkün.

4- Pinnawala Fil Yetimhanesi

1975 yılında kurulan Pinnawala Fil Yetimhanesi, ailesini kaybeden ya da yaralanan fillere ev sahipliği yapıyor.;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Doğa tutkunlarının yeni mekanı: Pürenli ve Balıklı yaylaları