Sri Lankalı, seyahat acentesi heyeti Şanlıurfa’da

Sri Lankalı, seyahat acentesi heyeti Şanlıurfa’da

Sri Lankalı, seyahat acentesi heyeti Şanlıurfa’da

12 Haziran 2019, Çarşamba 15:17 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ali LEYLAK/ŞANLIURFA, (DHA) – ŞANLIURFA’da kültür turu düzenleyen Sri Lanka’nın önde gelen seyahat acentesi temsilcileri UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe ile Balıklıgöl'ü ziyaret etti. Kentin tarihi kültürüne hayran olan heyet, bölgeye yeni turların düzenlenmesi için girişimlerde bulunacaklarını kaydettiler.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tanıtımı amacıyla Türkiye'ye getirilen Sri Lanka'nın önde gelen seyahat acentelerinin temsilcileri, Şanlıurfa’ya geldi. Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ve Şanlıurfa Turizm Gelişim AŞ'nin daveti üzerine kentte gelen heyet ilk olarak Vali Abdullah Erin’i makamında ziyaret etti. Sri Lanka Kolombo Büyükelçisi Tunca Özçuhadar ve Sri Lanka Ankara Maslahatgüzarı Dilani Weerakoon’u makamında ağırlayan Vali Erin, her iki ülke arasında turizmin geliştirilmesi için girişimlerde bulunacaklarını kaydetti. Valilikten ayrılan heyet 12 bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Göbeklitepe'yi ziyaret etti. Konuk heyet, UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Göbeklitepe, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ndeki tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi ve diğer yerleri ziyaret etti.
Türkiye'nin Kolombo Büyükelçisi Tunca Özçuhadar ve Sri Lanka Ankara Maslahatgüzarı Dilani Weerakoon'ün de yer aldığı heyet, Göbeklitepe'deki arkeolojik bulguları gözlemleyerek, merak ettikleri sorulara, rehberler aracılığıyla yanıt aldı. Kentin kültür tarihine hayran kalan heyet bölgeye yeni turların düzenlenmesi için çalışmalara başlayacaklarını ifade ettiler.
Kültür ve Turizm İl Müdürü Aydın Aslan, Göbeklitepe, Nemrut Milli Parkı ve Diyarbakır Surları gibi Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan yapılar başta olmak üzere bölgenin tanıtılması amacıyla bu tür organizasyonlar düzenlendiğini belirtti.
Bu tür etkinliklerin önemini anlatan Aslan, "Gelecek yıllarda turizmdeki altyapı sorunları giderildikçe Şanlıurfa bölgedeki turizmin toplanma ve dağıtım merkezi olacaktır. Bu, Şanlıurfa'nın kültürel zenginliği ve coğrafi konumu nedeniyle rahatlıkla ulaşacağı bir hedef." diye konuştu.
FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şanlıurfa'da çöp kokusuna yasal işlem başlatıldı