St. Petersburg metro bombacısının kimliği belli oldu

Kırgızistan güvenlik birimleri St. Petersburg saldırganının Kırgizistan doğumlu Ekbercan Celilov olduğunu açıkladı

04 Nisan 2017, Salı 09:11
A A
St. Petersburg metro bombacısının kimliği belli oldu
Rusya'nın St. Petersburg kentinde 14 kişinin öldüğü, 49 kişinin de yaralandığı terör saldırısı sonrası, Rus güvenlik güçleri saldırının kaynağını belirleyebilmek için alarma geçerken, Interfax haber ajansı, Kırgız güvenlik birimlerine dayandırarak, saldırganın Kırgızistan doğumlu olduğunu bildirdi.
 

SALDIRGAN 1995 DOĞUMLU VE KIRGIZ


Kırgızistan güvenlik birimleri şüphelinin 1995 doğumlu Ekbercan Celilov olduğunu duyurdu.SALDIRIYI ÜSTLENEN OLMADI


Saldırıyı şimdiye kadar hiçbir örgüt üstlenmedi, ancak saldırı DAEŞ'in, Suriye savaşında cihatçılara yönelik sürdürdüğü askeri operasyonlar nedeniyle Rusya'da saldırılar düzenlenmesi çağrısının ardından geldi.


St. Petersburg’da 3 günlük yas ilan edildi

 

SALDIRGANLAR ORTA ASYALI


TASS haber ajansına göre resmi soruşturma biri kadın biri erkek olmak üzere iki Orta Asyalının saldırıda rol oynadığını doğruluyor.
 

MOSKOVA’YA GÖZDAĞI MI?


Putin, saldırılar sırasında Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko ile görüşme halindeydi. Bu, eylemin Putin’e gözdağı verme amacı taşıdığı yönünde yorumlara neden oldu. Medyada, “Bu eylemi kim yaptıysa Rusya yönetimine gözdağı vermek istediği ortada. Bombalar patladığı sırada Putin, Strelna Sarayı’nda komşu ülke Belarus lideri Lukaşenko ile görüşmeler yapıyordu. Şüphesiz zamanlama çok enteresan” yorumları yapıldı. 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.