'Statükocuların en korktuğu şey sanattır'

'Statükocuların en korktuğu şey sanattır'

Kılıçdaroğlu, Bülent Arınç'ın, Paul Auster'ı Atatürk'e benzetmesini hatırlatması üzerine 'Sanatı ve sanatçıyı en az tanıyan kişi odur, yani Bülent Arınç'tır' dedi

05 Şubat 2012, Pazar 10:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdar-oğlu, dün İstanbul Conrad Otel’de kültür ve sanat dernekleri temsilcileriyle bir araya geldi.Toplantıya Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Muğla Milletvekili Tolga Çandar, sanatçılar Altan Gördüm, Mehmet Ali Alabora, Hakan Peker ve Mahmut Altıoklar’ın da aralarında bulunduğu 30’ya yakın isim katıldı.

Kılıçdaroğlu, sanatı küçümseyen ve aşağılayan, ucube bir bakış açısının Türkiye için büyük bir talihsizlik olduğunu savunarak, şunları söyledi: “Açıkçası sanata olan saldırılar, insanlığa ve insanlığın ürettiği evrensel değerlere yöneliktir, insanlığın aydınlanmasına yöneliktir. Sonuçta eşitlik ve demokrasi düşüncesine yöneliktir. Kendi statükosuna aşık olanların, kendi statükosunu koruma peşinde olanların en çok korktuğu şey sanattır. Bu statükocuların bir karikatürden, bir resimden, bir filmden, hatta bir heykelden korkmalarının temel nedeni de budur. Çünkü o heykeller durdukları yerlerde bile iktidar sahibi diktatörleri rahatsız eder. Bizim sanatçılarımız her türlü baskıya karşın insanlığa ve topluma olan sorumluluklarını yerine getiriyorlar ve bu tavırlarını sürdürüyorlar. Biz onlarla onur ve gurur duyuyoruz.


Bülent Arınç, yazar Auster'ı Atatürk'e benzetmişti

Sosyal demokrat siyasetçiler olarak görevimiz sanatçının sesinin özgürce çıkacağı bir ülke idealine sahip çıkmaktır. Sizin parlamentodaki sesiniz olmaya kararlıyız. Siz sorunlarınızı aştıkça toplum daha fazla özgürleşecektir. Sanatçı boyun eğmediği sürece gücünü kendi eserlerinden alır.” Konuşmasının ardından Kılıçdaroğlu, basın mensuplarının Bülent Arınç’ın Atatürk’ü Paul Auster’a benzetmesini hatırlatması üzerine “Sanatı ve sanatçıyı en az tanıyan kişi odur, yani Bülent Arınç’tır” dedi.

Gençlerden elinizi çekin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Başbakan Erdoğan’ın “Dindar gençlik yetiştirmek istiyoruz” sözlerine karşı, “Elinizi gençlerimizden çekin. Gençleri vesayet altına almayın” dedi. Toprak yazılı açıklamasında gençlere de, “Oyuna gelmeyin, kardeş kavgasına izin vermeyin” diye seslendi.

Selahattin GÜNDAY - Ozan URAL / DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'a doğum günü sürprizi