Stephen Hawking öldü! ALS motor nöron hastalığı nedir?

Fizikçi, uzay bilimci ve yazar Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Hawking'in Cambridge'deki evinde bu sabaha karşı yaşamını yitirdiği bildirildi. Çocuklarından ilk açıklama geldi. Hawking'in muzdarip olduğu ALS diğer adıyla motor nöron hastalığı nedir, yakından tanıyalım

14 Mart 2018, Çarşamba 09:28 Son Güncelleme:
A A

Ünlü İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti. Hawking, Albert Einstein'dan sonra dünyanın en tanınan fizikçisi olarak kabul ediliyordu. Hawking’in öldüğünü aile sözcüsü açıkladı. Hawking'in çocukları Lucy, Robert ve Tim babalarının ölümüyle ilgili yazılı açıklamalarında "Sevgili babamızı bugün kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çok büyük bir bilim insanı, çalışmaları ve mirası yıllarca yaşayacak olağanüstü bir kişiydi" dedi. "Onun cesareti ve sebatlı çalışmaları pek çok insana ilham verdi" diyen çocukları "Onu sonsuza kadar özleyeceğiz" ifadelerini kullandı. 21 yaşında ALS motor nöron hastalığı teşhisi konan Hawking’in zamanla sinir sistemi felç oldu ve hayatına tekerlekli sandalyede devam ediyordu. Hawking, bilimsel uğraşlarında ve günlük yaşantısında çevresinden ve kuantum fiziği ve kara deliklerle ilgili iddialarıyla bugün bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isimdi.

STEPHEN HAWKING'İN HAYATI1979’da, kendisinden önce Isaac Newton gibi isimlere verilen Lucasian Profesör unvanına layık görülen Hawking, 1988’de yayımlanan kitabı Zamanın Kısa Tarihi ile dünya çapında üne kavuştu. 237 hafta boyunca Sunday Times’ın en çok satanlar listesinin tepesinde yer alan kitap bugüne kadar 40’tan fazla dile çevrildi ve 10 milyona yakın satıldı.

Hawking son dönemde gezegenimizin gidişatıyla ilgili olarak pek iyimser değildi. İnsanlığın bir milyon yıl daha hayatta kalabilmesi için daha önce gidilmemiş yerlere gitmesi gerektiğini vurgulayan Hawking, diğer gezegenleri kolonileştirmenin artık bilim kurgu olmaktan çıktığını dile getirmişti. Dünya’nın gelecekte küresel ısınma, asteroit çarpması ya da kaynakların tükenmesi gibi sebeplerle yaşanamaz hale geleceğini öngörüyordu.STEPHEN HAWKING'İN ÖLÜMÜ İLE İLGİLİ ÇOK DAHA AYRINTILI BİLGİYİ BURADAN KEŞFEDEBİLİRSİNİZ.

Geçen yıl katıldığı bir TV programında, Virgin Galactic şirketiyle uzaya giden ilk turistlerden biri olmak istediğini belirtmiş, o programda güncel siyasete de değinmişti. Donald Trump’ı bir ‘demagog’ olarak nitelendiren Hawking, “Onun önceliği ne liberal ne de bilgili olan seçmenlerini memnun etmek ifadelerini kullanmıştı. İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’i de eleştirmiş, yine de İşçi Partisi‘ni desteklemeye devam edeceğini belirtmişti.

Hawking yine son dönemde zaman zaman yapay zeka hakkında uyarılarda bulunmuştu. Aralık 2014’te BBC’ye şunları söylemişti: “Yapay zeka, kendisini geliştirmeyi sürdürebilir ve hatta kendisini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz. Makinelerin bir süre sonra insanları yönetebilecek duruma geleceğini düşünüyordu.

STEPHEN HAWKING KİMDİR?Hawking, 8 Ocak 1942 yılında doğdu. 8 yaşındayken Londra'dan 20 mil uzaktaki St Albans'a gitti. 11 yaşında St Albans okuluna kayıt oldu. Buradan mezun olduktan sonra babasının eski okulu Oxford Üniversitesi kolejine devam etti. Babasının tıp ısrarına karşın, o matematiği seviyordu. Stephen Hawking 1960'ların başında 21 yaşındayken tedavisi olmayan Amyotrofik lateral skleroz (ALS) hastalığına yakalandı. Motor nöronların zamanla yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç eden; ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmayan bu hastalık, Hawking'i tekerlekli sandalyede yaşamaya mahkûm etti. 

Ünlü bilim insanı, 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyordu. Hawking, bilimsel uğraşlarında ve günlük yaşantısında çevresinden ve ailesinden büyük destek alıyordu. Konuşmak istediği anda, elindeki elektronik aleti sıkarak, sandalyesine bağlı özel bilgisayarının ekranına, dakikada ortalama 10 kelimeyi sıralayabiliyordu.

Böylece herhangi bir kelimeyi söylemek istediğinde ekrana yazabilmektedir. Sağlıklı insanların konuşmalarında kullandığı kelime sayısı da 2500 civarındadır. Dolayısıyla Hawking, duygularını ifade etmede kelime sıkıntısı çekmemektedir.

ALS MOTOR NÖRON HASTALIĞI NEDİR?ALS, açık adıyla amyotrofik lateral skleroz (ALS), aynı zamanda motor nöron hastalığı olarak da bilinmektedir. Beyin sapı ve omurilik bölgelerinde bulunan motor sinir hücreleri adı verilen hücrelerin kaybı sonucunda gelişen bir hastalıktır.

ALS hastalığı nda kaslardaki zayıflık ellerde ya da bacaklarda, ağız-yutak bölgesinde ya da dilde başlayabilir ve sürekli ilerleyerek yayılır. Bu yayılma “bulber alandaki kasları da tutabileceği için konuşma ve yutma güçlüğüne neden olabilir. İleri evrelerinde solunum yetersizliğine de yol açabilir. Genellikle erişkin yaşlarda (40-50) ve erkeklerde, kadınlara göre biraz daha sık görülür. Görülme sıklığı (insidansı) 100.000 de 1-1,5 civarındadır. Daha genç ve daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir ve genellikle zayıf insanlarda görüldüğü dikkat çekmektedir.ALS hastalarının ortalama üç ila beş yıl yaşayabildikleri belirlenmişse de, daha uzun süre yaşayan kişiler de vardır.ALS hastalığına yakalanmış birçok ünlü kişi bulunmaktadır. Amerikan beyzbol oyuncusu Lou Gehrig, İngiliz aktör David Niven, Leeds United ve İngiltere Futbol Federasyonları menejerleri Don Revie ve Dieter Dengler, metal müzik gitaristi Jason Becker, Amerikan caz müzik bas çısı Charles Mingus, matematikçi Fokko du Cloux, İngiliz fizikçi Stephen Hawking, Çinli lider Mao Zedong, Galatasaray ve Fenerbahçe’de oynamış Türk futbolcu Sedat Balkanlı Amerikan politikacı Jacob Javits bu hastalığa yakalanmış ünlü kişilerden bazılarıdır.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 8 soruda İran'da düşen Ukrayna uçağı