Stres çarkları ile ilgili bilmedikleriniz

Çok da uzun olmayan bir zaman öncesine kadar, pek bilinmeyen, ama verim-artıran bir araçtı stres çarkı. Fakat bir süre önce, basit ve genellikle ucuz olan, bir parmakla itildiğinde dönmeye başlayan bir cihaz olarak oyuncak sektöründe yerini aldı

23 Ekim 2017, Pazartesi 10:41
A A
Çocuklar ve yetişkinler ona bayılıyorlar, gergin enerjiyi yok ettiklerini ve kişinin odaklanma kabiliyetini artırdığını iddia ediyorlar. Peki bu doğru mu?

İşte stres çarkının nasıl çalıştığını ve neden bu kadar popüler olduğunu da içeren asıl hikayesi…

İlham 1980’de bir mucidin kafasında dönmeye başladı

Florida yerlisi Catherine Hettinger stres çarkını kendisinin icat ettiğini iddia ediyor. Şu an popüler olan stres çarkı, onun yarattığı ve piyasaya girdiği halinden biraz farklı olsa da; Hettinger daha çok “stres çarkı teorisi”nde bir öncü, yada çocukların gergin enerjisini rahatlatan ve odağı artıran bir oyuncağın fikir sahibi konumunda.

Hettinger, 1980’lerde İsrail’deyken bazı sinirli çocukların polislere taş fırlattığını gördüğünü söylüyor. Bunun korkunç olduğunu düşünüp, çocukların dikkatini dağıtan ve sakinleştiren bir oyuncak yapmak istemiş. Hettinger’in aklına gelen ilk fikir, atılınca kimsenin canını acıtmayan yumuşak bir taşmış. Fakat bu fikre hitap eden oyuncaklar çoktan icat edilmişti.

İlk stres çarkı bir disk formundaydı

Hettinger 1993 yılına kadar bu fikirleriyle ilgili pek bir şey yapmamıştı. The Guardian’a verdiği bir ropörtajda, bu dönemde “myasthenia gravis” adı verilen kasları zayıflatan ve bağışıklık bozukluğu yaratan bir hastalıkla boğuştuğunu, hatta bu yüzden normal oyuncakları kaldıramadığı için kızıyla oyun oynayamadığını söylemişti. Buna çözüm olarak, hafif gazete kağıdı ve bantlardan, frizbi tarzı diske benzeyen, konkav uçlu bir oyuncak yaptı. Bu hem eğlenceliydi, hem de Hettinger’in İsrail’de taşla oynayan çocuklarda olmasını dilediği oyuncak kriterine uyuyordu. Sağlığı daha iyiye giderken, sonradan daha dayanıklı maddelerle yaptığı bu oyuncakları Florida’daki fuarlarda sattı ve müşterilerin önerileriyle daha da geliştirdi.

Bunun Florida fuarlarının dışında da bir pazarı olabileceğini düşünen Hettinger, icadını 1997’de bir patentle güvence altına aldı. Düşük teknolojili bu oyuncağı sektörün büyük ismi Hasbro’ya ürettirme girişimi başarısız oldu. 2005’te patentin süresi bitti ve Hettinger bunu yenilemeye para bulamadı. Stres çarkının birinci hayatı bitmişti.

Ancak, 2017’deki topaç modasının uyanışıyla, Hettinger “Klasik Çark”ını tekrar üretime koydu. Ne yazık ki parasal hedeflerine ulaşamadı.

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.