Stres kalp krizine neden olur mu?

Kronik stres kalp hastalığı için bir risk faktörü ve kalp krizine yol açabilir. Stres, yüksek tansiyona neden olabilir, kalp atış hızını artırabilir ve aşırı yeme, sigara ve daha fazla alkol içmeye yol açabilir. Tüm bunlar kalp krizi için büyük risk faktörleri. Ani stres aynı zamanda "kırık kalp sendromu" olarak adlandırılan bir kalp krizi gibi hissedilen bir kardiyak olaya da neden olabilir.

07 Nisan 2020, Salı 16:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kronik stres, yüksek tansiyona veya kalp krizi için önemli bir risk faktörü olan hipertansiyona yol açabilir. Yapılan araştırmalara göre kronik stres, ırksal ön yargılar, yoksulluk veya ilişki sorunlarından kaynaklananlar da dahil olmak üzere, hipertansiyonun gelişimine katkıda bulunuyor.

Stres kalp atış hızınızı da artırır. Zamanla, uzun süreli stres durumunun kalbiniz üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Örneğin, anksiyete birçok kalp hastalığı tipinde daha yüksek bir riskle ilişkili. Bunlar da koroner arter hastalığı, kalp yetmezliği ve taşikardi gibi kalp ritmi bozuklukları.

Buna ek olarak, stres insanlar başa çıkmaya çalışırken sağlıksız alışkanlıklara izin verebilir. Bunlar genellikle sigara içmek ve daha fazla alkol içmek. Bunların hepsi kalbinizi olumsuz yönde etkileyebilir ve kalp krizi riskinizi artırabilir.

Ani stres, kalp krizi gibi hisseden "kırık kalp sendromuna" neden olabilir

Ani stres, kalp krizi gibi hisseden "kırık kalp sendromuna" neden olabilir

Stresin kalbinizi etkileyebileceği en dramatik yollardan biri, stres kaynaklı kardiyomiyopati veya "kırık kalp sendromu"dur. Dartmouth Hitchcock Tıp Merkezi'nde kardiyolog olan Lauren Gilstrap, bunun tıpkı göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtilerle kalp krizi gibi hissettirdiğini söylüyor.

Bu belirtiler, sevilen birinin ani ölümü gibi stresli duygusal bir olay tarafından tetiklenir ve aniden ortaya çıkar ve insanlar kalp krizi geçirdiğini sanır. Ancak, durum böyle değil. Kalbe giden bir arter bloke olduğunda kalp krizi meydana gelir. Kırık kalp sendromu altında herhangi bir damar tıkanıklığı durumu yok.Kesin nedenleri bilinmiyor, ancak vücudun kavga veya uçuş tepkisinden ani bir hormonal dalgalanmaya bağlı olduğu düşünülüyor.


Stresi yönetme ve kalp krizi riskinizi azaltma

Stresi yönetme ve kalp krizi riskinizi azaltma

Dikkat, egzersiz ve hobiler yoluyla stresi azaltmak ve yönetmek genel sağlığın önemli bir parçası ve kalp sağlığını iyileştirebilir. Bununla birlikte, stresi azaltmak için yaşam tarzı değişiklikleri yapmak insanlar için son derece zor.

Bu nedenle uzmanlar, hastalarının kontrolleri dışında ne olduğu hakkında çok fazla endişe duymadan hayatlarındaki stres faktörlerine gerçekçi bir şekilde bakmalarını ve yapabileceklerini ayarlamalarını öneriyor.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pikan cevizinin bilinmeyen faydaları