Stres kilo verdirir mi?: Pek sanmıyoruz

Stres kilo verdirir mi, ne dersiniz? 'Stresten kilo veriyorum', 'Stresten kilo alıyorum' diyenleri duymuşsunuzdur. Bazısı üzüntülüyken yemeden içmeden kesilir, bazısı ise her siniri bozulduğunda kendini buzdolabının önünde bulur. Bu galiba biraz da kişinin yapısıyla ilgili. Üzüntüden kilo vermek iştah kesilmesi nedeniyle mümkün olabilse de kilo vermek isteyenleri bu haber biraz üzebilir. Çünkü yapılan araştırmalara göre stresli olmak yağ yakımını engelliyor.

18 Kasım 2020, Çarşamba 16:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Stres, umduğunuzun aksine kilo aldırır

Stres, umduğunuzun aksine kilo aldırır

ABD'de bulunan Stanford Üniversitesi Tıp Bölümü'nün yaptığı bir araştırmaya göre stres başlı başına hücreler üzerinde meydana getirdiği değişiklikler yüzünden kilo almanıza sebep olabiliyor.

Bazı hücreler yağ hücresine dönüşüyor

Bazı hücreler yağ hücresine dönüşüyor

Hücre Metabolizması (Cell Metabolism) adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmaya göre kronik stres yeni yağ hücrelerinin oluşmasına neden oluyor. Sürekli stresli olduğumuz zaman salgılanan glükokortikoid adlı hormon, belli tipte hücrelerin yağ hücresine dönüşmesine, bu da kilo almamıza yol açabiliyor. O yüzden sadece stresli olduğumuz zaman tükettiğimiz besinlerin değil, stres seviyesinin belli bir süre boyunca yüksek olmasının da kilo alımına sebep olduğu meydana çıktı.

Yedikleriniz değil, stres hormonunu kendisi kilo aldırıyor

Yedikleriniz değil, stres hormonunu kendisi kilo aldırıyor

Bugüne kadar stres hormonu kortizol salgılandığı zaman insanlarda kilo alımının görülmesinin nedeni stresin iştaha yol açması olarak açıklanıyordu. Stanford Üniversitesi araştırmacıları ise glükokortikoid adı verilen hormunun etkilerini farelerde araştırma kararı aldı.


Yağ hücreleri meydana çıkıyor

Yağ hücreleri meydana çıkıyor

Mikroskop altında yapılan incelemelerde, glükokortikoid adlı hormonun sürekli yüksek seviyelerde bulunmasının yağ hücrelerinin meydana çıkmasına yol açtığı görüldü. Hormonun seviyesinin inip çıkmasının ise hücreler üzerinde bir etkisinin olmadığı gözlemlendi.

24 saatte yağ hücreleri iki katına çıktı

24 saatte yağ hücreleri iki katına çıktı

Hatta glükokortikoid adlı hormonun sınırlı bir süre boyunca çok yüksek olmasının da bir etkisinin olmadığı belirlendi. Özellikle 24 saat boyunca yüksek stres hormonuna tabi olan farelerde yağ oranının iki katına çıktığı görüldü.

Stresin gece de devam etmesi problem yaratıyor

Stresin gece de devam etmesi problem yaratıyor

Bu yüzden araştırmanın başında bulunan Mary Teruel, yağ oluşumunun gıda alımıyla değil stresin süresiyle ilgisi olduğunu söylüyor. Teruel, araştırmanın laboratuvar ortamında yapılmasına rağmen insanlarda da benzer etkilerin görülebileceğini ancak daha fazla testin yapılması gerektiğini belirtti. Teruel, araştırma sonuçlarına bakarak gün içinde stresli olmanın idare edilebilecek bir durum olduğunu ancak bunun gece de devam etmesinin sakıncalı olduğunu aktardı.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bilimsel açıklamalarıyla birlikte: Tembeller için 9 basit kilo verme tüyosu