Strese iyi gelen 10 mucizevi besin

Stres artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Günümüzün en büyük problemlerinden birisi olan stresle mücadele etmenin birçok yolu var. Bunlardan en önemlisi de doğru ve sağlıklı beslenme. Strese iyi gelen besinleri tüketerek siz de stresle olan savaşınızdan galip çıkabilirsiniz. İşte "Strese ne iyi gelir?" diye sorunlara, stresle savaşan 10 mucizevi besin.

16 Haziran 2020, Salı 09:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Kabak çekirdeği

1-Kabak çekirdeği

Magnezyum ihtiyacını karşılamaya yardımcı en iyi besinlerdendir. Fransız araştırmacılara göre kanlarında maksimumda magnezyum olan bireylerin olmayanlara göre erken ölüm riskleri yüzde 40 daha azdır. Günde en fazla 1 yemek kaşığı tüketmelisiniz.


2-Avokado

2-Avokado

Yağlı olduğu için tercih edilmez, Türk mutfağında da fazla yeri yoktur ancak salatalara, çorbalara eşsiz besleyicilik ve lezzet katar. İçerdiği sağlıklı yağlar stresle savaşır.

3-Pancar

3-Pancar

En ideali konserve değil, taze ve çiğ tüketmektir. Çünkü ısı pancarın antioksidan kapasitesini düşürür. Salatanıza 1 tam pancarı irice rendeleyip limon ve zeytinyağından oluşan sosla tüketmelisiniz.

4-Tarçın

4-Tarçın

Kan şekeri dengesini koruyarak hem iştah mekanizmasını destekler hem de kalp sağlığı için faydalıdır.

5-Lahana

5-Lahana

Çok düşük kalorili ama zengin besleyicilikte olan lahana kansere karşı en üstün koruyuculukta olan sülfürlü bileşiklerden zengindir, vücudun serbest radikallere karşı savaş mekanizmasını güçlendirebilmektedir. Kara, beyaz ve mor lahanayı ayırt etmeyin ve beslenmenizde maksimum yer vermeye çalışın.

6-Nar

6-Nar

Harika bir antioksidan kaynağı, kalbi koruduğu da bilinmektedir.

7-Semiz otu

7-Semiz otu

Araştırmacılara göre semizotu omega 3 yağ asitlerinden en zengin sebzedir. Diğer sebze ve meyvelere kıyasl semizotu kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatan melatoninden 10-20 kat daha zengindir.

8-Pazı

8-Pazı

İçeriğinde muhteşem bir lutein, zeaksantin hazinesi saklamaktadır. Bu iki önemli antioksidan retinayı koruyan göz sağlığı için yararlı karetonidlerdendir.

9-Yeşil çay

9-Yeşil çay

Yavaşlayan metabolizmaya destek olmak adına yeşil çay içmeye özen gösterilmelidir.


10-Kuru erik

10-Kuru erik

Neoklorojenik ve klorojenik asitlerden zengin olan kuru erik hücrelere ciddi yapısal zararlar verebilen serbest radikallerin bozulmasına yardımcı olabilmektedir.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Karpuzun bilinmeyen faydaları