Stresin vücudumuzda yol açabileceği 5 önemli sorun

Stres günümüz yaşamında kaçabileceğimiz bir şey değil. Bu nedenle onunla nasıl mücadele edeceğimizi öğrenmemiz gerekiyor. Spor yapmanın ve aktif bir yaşamın stresin önüne geçmekte oldukça etkili olduğunu tüm uzmanlar belirtiyor. Bu nedenle stresli hayatımızı düzenlemek için onunla başa çıkmayı öğrenmeli ve vücudumuza verdiği zararları en aza indirmeye çalışmalıyız. Çünkü basit bir duygu durumu gibi gördüğümüz stres aslında birçok fiziksel hastalığa da davetiye çıkarıyor.

11 Eylül 2018, Salı 15:01
A A
Bitmeyen ağrılar

Bitmeyen ağrılar

Stres bağışıklık sistemi gibi vücudun kas sistemi üzerinde de gerginlik yaratır. Bu nedenle baş ve boyun ağrıları, migren, sırt ağrıları, mide ağrıları gibi pek çok ağrıdan mustarip olabilirsiniz. Eğer kronikleşmiş ağrılarınız varsa ve ne yaparsanız yapın bu ağrılardan kurtulamıyorsanız stres durumunuzu da kontrol etmelisiniz. Farkında olmadan kendinizi sıkabilir ve gergin günler geçiriyor olabilirsiniz. 

Etrafa karşı ilgisizlik

Etrafa karşı ilgisizlik

Stres bir sure sonra size öyle bir eline geçirir ki adeta kuklası haline gelirsiniz. Etrafınızda olup biten şeylere karşı duyarsızlaşır, hayata bakışınız donuklaşır ve hatta sinirli biri haline gelebilirsiniz. Eğer mizacınızda bir değişiklik seziyorsanız ve ani duygu durum değişiklikleri yaşıyorsanız bunun nedeni stres olabilir.Sık sık hastalanmak

Sık sık hastalanmak

Stres bağışıklık sistemi üzerinde ciddi anlamda baskı uygular. Bu nedenle de zaman içerisinde çok daha kolay bir şekilde hastalandığınızı, öksürdüğünüzü ya da soğuk algınlığına yakalandığınızı görürsünüz. Eğer geçmiş yılların aksine bu yıl bir türlü hastalıktan kurtulamadıysanız ve vücudunuzu hiçbir ilaç ve doktor toparlayamadıysa bir de stres durumunuzu gözden geçirin. Belki de kendinizi korumanız gereken tek şey strestir.
Mide ve bağırsak problemleri

Mide ve bağırsak problemleri

Yemek yediğinizde bitmeyen bir şişkinliğiniz varsa ve mideniz her daim sıkıntılıysa bunun nedeni stres olabilir. Çünkü beyin ve mide benzer hormonlar tarafından yönetilir. Bu da sinirsel olarak bir sorun yaşadığınızda bundan midenizin de etkilenmesine neden olur.

Bitkinlik ve aşırı sinirlilik

Bitkinlik ve aşırı sinirlilik

Stres size farkında olmadan ele geçirebilir. Siz üzerinizdeki yüklerin farkına varmadan hayatınızı devam ettirebilirsiniz. Ancak gün içerisinde kendini aşırı bitkin ve yorgun hissetmek, uyku düzenindeki bozukluklar ve en basit olaylar karşısında bile sinirli tavırlar sergilemek stresin en belirgin sebeplerinden biridir. Stres farkında olmadan hayatınızın düzenini alt üst edebilir.


Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.