Stresiniz köpeğinize bulaşabilir

Çoğu köpek sahibi evcil hayvanlarını büyük stres avcıları olarak görür. Köpeğinizle kanepede kıvrılmak veya yakalamaca oynamak gevşemek ve günün stresinin kaybolması için harika bir yoldur. Ancak yeni bir araştırmanın köpek sahipleri için bazı kötü haberleri var. Köpekler stresinizi hafifletebilir, ancak aynı zamanda onu kendilerine bulaştırabilirler.

29 Aralık 2019, Pazar 14:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Köpeklerin sahiplerine benzediği eski bir şaka. Ancak İsveç'teki Linköping Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre, stresli köpek sahipleri, köpeklerini de strese sokuyor.

Araştırmacılar, 25 border collie, 33 Shetland çoban köpeği cinsi köpeklerden ve onların sahiplerinden saç örneği aldılar.

Hem insanlar hem de köpekler için saçlar zamanla vücuttaki stres hormonu olan kortizol seviyesini kaydeder. Böylece, bu kılları analiz ederek, araştırmacılar hem sahiplerin hem de evcil hayvanların uzun vadede ne kadar stres yaşadığını bulabilir.


Çalışma, köpeklerin ve sahiplerinin stres seviyelerinin eşleştiğini buldu. Araştırmaya göre, sahipler arasındaki yüksek stres seviyeleri, köpeklerinde daha yüksek stres seviyeleri olarak ortaya çıktı. Köpek dişiyse veya sahibiyle çeviklik yarışmalarına katılmışsa, etki daha da belirgindi.

Önceki araştırmalar, insanlarda ve köpeklerindeki kortizolün kısa vadede, özellikle rekabet ederken birlikte yükselebileceğini bulmuştur.

Fakat bu bulgu yeni bir şeydi. Baş araştırmacı Lina Roth, The Guardian'a yaptığı açıklamada, 'Bu, iki farklı türün üyeleri arasındaki stres seviyelerinde ilk kez uzun süreli bir senkronizasyon gördük. Bunu daha önce insanlar ve köpekler arasında görmemiştik' dedi.

Peki köpeğin yaşam tarzı?

Peki köpeğin yaşam tarzı?

Stresin köpeklerin yaşam tarzları arasında bir bağlantısı var mıydı? Oyun için sınırlı fırsatlar ya da tek başına fazla zaman geçiren köpeklerde stres daha mı yüksekti? Yüksek kortizol seviyelerine sahip bir insan kadar değil. Araştırmaya katılan köpeklerin cinsiyetlerinin farklı olmasına rağmen, sahibinin kişiliğinin de stres seviyesinde bir rol oynamış gibi görünüyordu. Sahipleri nevrotiklik, açıklık ve vicdanlılık gibi özelliklerde daha yüksek skorlara sahip olan dişi köpeklerin kortizol seviyeleri daha yüksekken, sahipleri aynı seviyede olan erkek köpekler için de geçerliydi.

Bu, çok sinirli insanların genellikle çok sinirli köpeklere sahip olduğunu fark eden birçok gözlemci insan için büyük bir sürpriz olmayacaktır. Ancak, sahipler ve köpekleri arasındaki bu bağlantının bilimsel olarak doğrulanması, sırf bu yüzden sizin bir evcil hayvan sahibi olmanızı engellemeli mi?

Ya da çok fazla stres altındaysanız ve zaten bir evcil hayvan sahibiyseniz, kendinizi suçlu hissetmeli misiniz?


Roth, bunun cevabını 'Hayır' olarak açıklıyor ve ekliyor 'Stresli olursanız köpeğinize zarar verebileceğiniz konusunda endişeli olmanız gerektiğini düşünmüyorum. Bunun yerine, köpeğiniz sizin için bir sosyal destek ve siz de köpek için bir sosyal desteksiniz.'

Endişeli ve kaygılı bir kişilikseniz, daha rahat ve esnek bir köpek türü seçmeyi dikkatlice düşünmek isteyebilirsiniz. Bu konuda hangi ırkların en iyisi olduğu hala açık bir sorudur. Roth, 'Köpek ve sahibininin stres yönetimi açısından her ikisi için daha iyi bir şekilde eşleştirmek mümkün olabilir. Sahipleri yüksek bir stres seviyesine sahipse, bazı ırklar çok derinden etkilenmeyebilir.' dedi.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bebek Yoda'ya benzeyen kedi görenlerin kalbini kazandı