Stresli bir eş nasıl sakinleştirilir?

Mesai boyunca yoruldunuz, onca trafik çektiniz ve yorgun argın eve geldiniz. Gerginsiniz. Tek bir söz bile duyacak haliniz yok. Kapıyı açan eşinizin nasıl olmasını isterdiniz? Nasıl davranan bir eş sizi rahatlatırdı? Sizi nasıl bir eş stresten arındıracaksa, karşı tarafa da öyle davranmalısınız elbette. Her iki tarafın da stresli ve gergin olması, kavgaların temelini oluşturur. Stresli bir eş nasıl sakinleştirilir? Anlattık.

04 Şubat 2021, Perşembe 17:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
'Günün nasıl geçti sorusunu?' öylesine sormayın

'Günün nasıl geçti sorusunu?' öylesine sormayın

Eşinize 'Günün nasıl geçti?' sorusunu muhakkak sorun. Ancak kapıdan içeri girer girmez değil. Biraz dinlenmesini bekleyin. Elini yüzünü yıkasın, karnını doyursun. En tatlı şekilde ondan gününün nasıl geçtiğini anlatmasını isteyin. Bu soru, tüm akşamınızı şekillendirecektir. Eğer stresli olduğu konuları anlatacak gibi değilse "Her şey yolunda mı?" kartını oynayabilirsiniz. Sözünü kesmeden dinleyin, kariyer koçluğunu yapmadan önce iyice dinleyin. 

Bornozunun, pijamasının cebine ya da yatağın üstüne en sevdiği çikolatayı koyun

Bornozunun, pijamasının cebine ya da yatağın üstüne en sevdiği çikolatayı koyun

Ayakkabısına, ceplerine ya da arabasına bir şeyler saklayın. En sevdiği atıştırmalıklar, son zamanlarda yaptığınız eğlenceli bir şeyi hatırlatan bir nesne gibi küçük şeyler. Yanlarına komik notlar da yazın, her seferinde gülecek.


  Size özel bir akşam ritüeli oluşturun

Size özel bir akşam ritüeli oluşturun

Uyumadan önce yatakta atıştırmak olabilir, saçları birlikte kurutmak olabilir, akşamları bir bardak süt içmek olabilir. Baş başa yapacağınız bir aktivite. Ama tüm gün, o motivasyonla geçireceksiniz. 

 Öpüşüyorsunuz, sevişiyorsunuz ama peki ya sarılmak?

Öpüşüyorsunuz, sevişiyorsunuz ama peki ya sarılmak?

Günde en az bir defa, özellikle işten sonra, ona muhakkak sarılın. Konuşmadan, öpüşmeden, hareket etmeden… Kollarınızı birbirinize dolayıp öylece durun. Bu sarılma, ikinizin de stresini azaltacak. 


Mizaha yer verin

Mizaha yer verin

“Aptalca espriler” stresi pek çok açıdan yatıştırır. Öncelikle daha dengeli bir perspektif kazanmanıza yol açar. Esprili bir yaklaşım sergilerken de, alaycı olmamaya, kırıcı espriler yapmamaya gayret gösterin. Ama muhakkak onu güldürün.


Konuşurken ses düzeyini azaltın

Konuşurken ses düzeyini azaltın

Neşeli bir şeyler anlatıyor olsanız bile sesinizi minimumda tutun. Belki de eşiniz o kadar yorgun ki fazla yüksek bir sese bile tahammülü yok. Ancak size sesinizi alçaltmanızı söyleyemiyor.

Evi güzel kokutun

Evi güzel kokutun

Güzel kokular her zaman insanı sakinleştirir. Bir mum, tütsü, oda parfümü işinizi görebilir. Güzel kokulu bir eve girmek herkesi mutlu eder.  


 Her tepkisini onaylamayın

Her tepkisini onaylamayın

Yardım şeklinizi kendinizi memnun edecek şekilde değil, partnerinizin ihtiyacına göre sunduğunuzdan emin olun. İyi bir destek sağladığınızı düşünebilirsiniz ancak desteği alan kişi bunu faydalı olarak algılamıyorsa bu destek ona yeteri kadar yardım ediyor olmayabilir. Örneğin dokunulmak istemiyorsa bunu size yönelik kişisel bir tepki olarak algılamamanız önemlidir.

 "Uzan da sana bir masaj yapayım"

"Uzan da sana bir masaj yapayım"

Masaj kasları gevşetir, rahatlatır, vücuttaki kas ve dokuların gevşemesini, böylelikle kişinin kendini daha rahat ve hafif hissetmesini sağlar. Uzak Doğu temelli profesyonel masajların antistres özellikleri vardır

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Nişanlandığınız kişiyle evlenmemeniz gerektiğini gösteren 12 can sıkıcı işaret