Su geldiğinde doğum başlar mı?

Hamileliğin son zamanlarında olan kadınlar doğumun başladığını işaret eden belirtilere oldukça dikkat eder. Suyun gelmesi de doğumun başladığını işaret eden belirtilerdendir. Peki, su gelince doğum hemen başlar mı? Su geldikten ne kadar sonra doktora gidilmeli? Su geldikten ne kadar sonra bebek gelir? Detaylar haberimizde.

03 Temmuz 2020, Cuma 17:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazı kadınlar, sularının gelmesinden korktukları için hamileliklerinin son dönemlerinde dışarı çıkmaya çekinirler. Aslında büyük bir sıvı patlaması yerine sadece sızıntı görülme ihtimali daha yüksek olduğundan, suyunuzun gelip gelmediğini anlamak zordur. Suyunuz geldiğinde, önemli olan sakin kalmak gerektiğini hatırlamaktır; çünkü bu, uzun bir doğum sürecinin ilk adımıdır.

Gelen su nedir?

Genelde "su" olarak adlandırılan bu sıvı, aslında bebeğinizi sarmalayarak onu enfeksiyonlardan koruyan ince zar ve amniyon kesesinin içini dolduran amniyotik sıvıdır. Amniyon kesesi, doğum öncesinde, doğum süreci boyunca ya da doğum anında bile yırtılabilir. Suyunuzun gelmesi, kesin bir doğum öncesi belirtisidir ve doktorunuza / ebenize söylemeniz gereken bir şeydir.


Su geldiğinde doğum başlıyor mu?

Su geldiğinde doğum başlıyor mu?

Suyunuzun gelmesi, doğumun hemen o an başlayacağı anlamına gelmez. Sancılar hemen de başlayabilir, daha sonra da. Adet sancılarına benzeyen, gittikçe yoğunlaşan bir his tecrübe edebilirsiniz. Sancılar, suyunuzun gelişinden saatler ve hatta bazen günler sonra da başlayabilir.

Su geldiğinde ne oluyor?

Suyunuz yavaş bir sızıntı şeklinde, damlayarak ya da çok nadiren de olsa, şiddetli şekilde fışkırarak gelebilir.

Beklenen doğum tarihinden önce su gelirse ne yapılır?

Suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız, ancak beklenen doğum tarihiniz henüz gelmediyse, sancınız olsun ya da olmasın, hemen hastanenizi ya da doktorunuzu aramalısınız. Çünkü böyle bir durumda bebeğiniz prematüre olarak kabul edilir ve acil müdahale gerektiren komplikasyonlar görülme ihtimali de olabilir demektir.


Doktor suyun kesinlikle gelip gelmediğini nasıl kontrol eder?

Doktor suyun kesinlikle gelip gelmediğini nasıl kontrol eder?

Suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız doktorunuza ulaşın. Pedlerinizi ya da iç çamaşırlarınızı saklayın ve doktorunuza gösterin. Herhangi bir şüpheniz varsa eğer, doktorunuz suyunuzun kesinlikle gelip gelmediğini anlamak için aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilir:

Suyun toplanıp toplanmadığını görmek için vajinaya spekulum yerleştirmek: Doktorunuz, enfeksiyon testi için patolojiye göndermek üzere sürüntü testi yapabilir.

"Amnicator" testi kullanmak. Amniyotik sıvı ile temas ettiğinde koyu maviye dönüşen turuncu renkli pamuk çubuk (Turnusol kağıdı gibi suyun pH dengesini ölçerek suyun amniyon suyu olup olmadığını tespit eden bir araç.)

Bazen bu yöntemlerin hiçbiri kesin sonuç vermez; en tecrübeli doktor bile suyun gelip gelmediğini anlamakta güçlük çekebilir. Bu durumda yapılabilecek tek şey, daha fazla sıvının gelip gelmeyeceğini görmek için beklemektir. Çoğu zaman, su gelmemişse, eve gidebilirsiniz –bebek prematüre değilse eğer.

Sıvının rengi farklıysa ne olur?

Zar yırtılır ve sıvıda sarı, yeşil ya da kahverengi bir renk değişikliği fark ederseniz eğer, hemen hastanenizle ya da doktorunuzla temasa geçmeniz gerekir. Bu, büyük ihtimalle mekonyumdur, yani bebeğinizin ilk bağırsak hareketi ile gelen madde. Renkte hafif bir değişim, endişe sebebi değildir ancak koyu ve kalın bir kıvam, ciddi problemlere işaret ediyor olabilir.

Mekonyumun kalınlığı, bebeğinizin stres altında olduğunun göstergesi olabilir. Üzerinde sıvı olan mendilleri, çamaşırları ya da pedleri doktorunuza göstermek üzere saklayın.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Doğal korunma yöntemlerini denemek için 9 neden