Su kaplumbağası: Bakımı, beslenmesi ve özellikleri

Su kaplumbağası bakmaya karar verdiyseniz şanslısınız. Ona harika bir ortam hazırlamanız için gereken bilgileri sunuyoruz. İşte su kaplumbağası ne yer? Su kaplumbağası bakımı ve beslenmesi

01 Kasım 2021, Pazartesi 17:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
SU KAPLUMBAĞASI

SU KAPLUMBAĞASI

Su ve yarı su kaplumbağaları evcil hayvan olarak popülerdir. 

En iyi bilinen tür muhtemelen kırmızı kulaklı sürgüdür, ancak genellikle bu evcil hayvan olarak tutulan birkaç su kaplumbağası türünden yalnızca biridir.  


SU KAPLUMBAĞALARI NE KADAR BÜYÜR?

SU KAPLUMBAĞALARI NE KADAR BÜYÜR?

Birçok insan su kaplumbağalarının ne kadar büyük olabileceğinin farkında değil.

 Kırmızı kulaklı sürgüler , sarı karınlı sürgüler ve yaygın olarak bulunan diğer birkaç evcil kaplumbağa türü 25-30 cm uzunluğa kadar büyüyebilir ve bu nedenle buna uygun olarak büyük alanlarda bakılması gerektirecektir.


SU KAPLUMBAĞASI SOSYALLEŞMEYİ PEK SEVMEZ

SU KAPLUMBAĞASI SOSYALLEŞMEYİ PEK SEVMEZ

Su kaplumbağaları için uygun bir ortam ve beslenme sağlamanın ötesinde, çok fazla dikkat gerektirmezler, ancak düzenli etkileşim, özellikle harita kaplumbağalarıyla , evcil ve sosyal bir kaplumbağa ile sonuçlanabilir .

Missisipi harita kaplumbağaları hariç, su kaplumbağaları genele sosyal yaratıklar değildir. 

Encyclopedia Britannica'ya göre etraflarında başka kaplumbağalar olup olmadığına genellikle aldırış etmeseler de, etkileşime girmiyor veya sosyalleşmiyorlar.

Kaplumbağaların çoğu gün boyunca aktiftir ve zamanlarını yiyecek aramakla geçirir.


SU KAPLUMBAĞASI NE YER?

SU KAPLUMBAĞASI NE YER?

Su kaplumbağası yiyecekleri yıllar içinde daha iyiye doğru değişse de, tek besin kaynağı olarak önerilmemektedir. Çoğu su kaplumbağası omnivordur, ancak belirli yiyeceklere yönelik tercihleri yaşamları boyunca değişebilir ve çeşitli yiyecekler sunmak onları beslemenin en iyi yoludur. 

Marul, karahindiba yeşillikleri ve maydanoz gibi yapraklı yeşillikler su kaplumbağaları için iyi atıştırmalıklardır. 

Doğranmış elmalar ve donmuş karidesler bir su kaplumbağasına ara sıra ikram olarak verilebilir, ancak günlük öğünler için ideal değildir. 

Kaplumbağalar dağınık yiyicilerdir, bu nedenle bir kural olarak, su kaplumbağalarını ev tanklarından ayrı bir kapta beslemek, yemlemeyle ilişkili pisliğin kontrol altına alınmasını sağlayacaktır. Ayrıca, birden fazla kaplumbağa bir arada yaşadığında, sahiplerinin her bir kaplumbağanın yiyecek alımını izlemesini sağlar.


 NE KADAR YAŞAR KAÇ YIL YAŞAR

NE KADAR YAŞAR KAÇ YIL YAŞAR

Türlere bağlı olarak ideal şartlarda akvaryumda bakılan su kaplumbağaları yaklaşık 20 ila 40 yıl arasında yaşayabilmektedir ve ortalama yaşam süresi 30 yıldır.

Sağlıklı bir 'kızıl yanaklı' kaplumbağa akvaryumda beslendiğinde 30 yıl yaşayabilir. Bu sürede yavaşça büyür. Yaşamının ilk yılında 5–7 cm büyür.

Ortalama olarak kara kaplumbağaları 40 ile 200 yıl arasında yaşamaktadır.

SU KAPLUMBAĞASI BAKIMI

SU KAPLUMBAĞASI BAKIMI

Su kaplumbağaları oldukça ayrıntılı konut gerektirir. 

  • Düzenli olarak ultraviyole (UV) ışığa maruz kalmaları gerekir, bu nedenle hem UVA hem de UVB ışığı üreten sürüngenler için tasarlanmış özel ampuller tüm kaplumbağa tanklarında bulunmalıdır. 
  • Bu ışık olmadan metabolik kemik hastalığından (yumuşak kabuk sendromu) muzdarip olabilirler
  • Su kaplumbağaları için ayarladığınız yaşam alanı her şeyden önce uygun su kalitesini korumaya yardımcı olacak iyi bir filtreleme ünitesine ihtiyacı vardır
  • Onlar bir ısı ışık altında bask su çıkmak için bir yer ile birlikte yüzmek için izin vermek derin yeterli su olmalıdır. Uygun su ve ortam sıcaklıkları her zaman korunmalıdır.
  • Bir su kaplumbağası için en ideal su sıcaklığı 28 derecedir


SU KAPLUMBAĞASI OLASI SAĞLIK SORUNLARI

SU KAPLUMBAĞASI OLASI SAĞLIK SORUNLARI

  • Yuvarlak solucanlar ve diğer iç parazitler kaplumbağalarda sıklıkla bulunur ve genellikle belirgin semptomlar göstermezler. Bir sürüngen veterineri tarafından yapılan muayene, genellikle bunlar keşfedildiğinde yapılır. 
  • A vitamini eksikliği de kaplumbağalar arasında yaygın bir rahatsızlıktır. Belirtiler kaplumbağa gözünün arkasında şişlik üretmek kulaklarında apseleri içerebilir. Süzme peynir gibi görünen irin görünebilir. 
  • Hırıltılı solunum, burun akıntısı, nefes almada zorluk ve uyuşukluk ile karakterize solunum yolu enfeksiyonları çoğu sürüngende bulunur ve kaplumbağalar da bir istisna değildir. 
  • Su kaplumbağaları arasında kabuk çürümesi yaygın bir rahatsızlıktır. Bu genellikle kaplumbağanın çoğu kabuk boyunca ülserlere neden olabilen bakteriyel veya mantar enfeksiyonu olduğunda ortaya çıkar. 
  • Bu tür enfeksiyonlar genellikle bir kaplumbağa yaralandıktan veya çok fazla stres altında kaldıktan sonra ortaya çıkar.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cinsi anlaşılamadı! Sosyal medyayı karıştırdı