Su matarası nasıl temizlenir?

Su matarası veya bir diğer adıyla suluk olarak bilinen su kaplarını en çok okula giden çocuklar ve sporcular kullanıyor. Aktif olarak kullanılan su mataralarının temizliği ise büyük önem taşıyor. Peki, su matarası nasıl temizlenir? Suluk nasıl temizlenir? Suluk temizleme yöntemleri haberimizde.

18 Eylül 2020, Cuma 12:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Okul döneminde beslenme çantalarının yanında olmazsa olmazlardan biri olan suluklar sık sık ve doğru yöntemlerle temizlenmezse sağlık problemlerine neden olabilir. Peki, su matarası nasıl temizlenir? Suluk nasıl temizlenir? Suluk temizleme yöntemleri haberimizde.

Su matarası nasıl temizlenir?

  • Limon suyu ya da karbonat ile temizleme

Limon suyu ya da karbonat kullanarak su matarası temizliği yapmak en çok tercih edilen temizleme yöntemidir. Bunun nedeni ise birçok kişinin sirke kokusundan hoşlanmıyor olmasıdır. Ancak limon ya da karbonat kullanmak oldukça etkili bir temizlik işlemi sağlamaktadır. Bunun için öncelikle limon kullanmayı tercih ediyorsanız limonun suyunu sıkın. Daha sonra 1 yemek kaşığı kadar limon suyunu su mataranızın içerisine koyarak üzerini su ile doldurun.

Bu şekilde ağzına kadar doldurmuş olduğunuz mataranızı 24 saat boyunca bekletin ve yeterli sürenin geçmesinin ardından su ile durulayarak kullanmaya devam edin. Aynı şekilde bu işlemi karbonat kullanarak da uygulayabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı kadar karbonatı su matarasının içine koyarak üzerini su ile doldurun ve bekleyin.


  • Sirke ve bulaşık deterjanı ile temizleme

Sirke ve bulaşık deterjanı yöntemi oldukça etkili ve uygulaması kolay bir yöntemdir. Bunun için öncelikli olarak 3 yemek kaşığı kadar sirkeyi su mataranızın içine koyun. Bu noktada kullandığınız sirke türünün temizleme işlemi açısından bir önemi yoktur. Ancak sirke yoğun kokuya sahip olan bir çeşit meyve suyu olduğu için istediğiniz çeşidi tercih edebilirsiniz.

Bu yöntemi uygulamak istiyor ancak sirke kokusundan rahatsız oluyorsanız, en az kokuya sahip olan elma sirkesini tercih edebilirsiniz. 3 yemek kaşığı sirkeyi su matarasına koyduktan sonra üzerini su ile tamamen doldurun ve 1 gün boyunca bu şekilde bekleyin. Ardından bulaşık deterjanı ile su matarasını yıkayarak temizleme işlemini tamamlayın. Yıkama işlemi sirke kokusunun da geçmesini sağlayacaktır.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yarım kalan salatalıkları çöpe atmak yerine değerlendirin