'Suçlu hissediyorum...'

Profesör Doktor Teoman Kadıoğlu erkeklerin cinsellikle ilgili sorunlarını ve sorularını cevaplıyor, merak edilen konularda tıbbi yanıtlar veriyor...

05 Kasım 2018, Pazartesi 08:38
A A
Kanser olur muyum?

Kanser olur muyum?

54 yaşındayım. Çok sık idrara çıkıyorum. Kanser tehlikesi beni çok huzursuz ediyor. Bu konuda neler yapabilirim?

60 yaşındakilerde yüzde 30, 70 yaşındaki insanların yüzde 40’ında kanser başlangıcı olacak kadar bozulmuş hücrelere rastlanır. Prostat kanseri erken aşamada yakalandığında tamamıyla tedavi edilip vücuttan yok edilebilir ve hastalıktan eser kalmaz. Ama geç teşhis edilirse bu hastalık kemiklere yayılırsa sadece idare edici tedaviler yapılır. Batı ülkelerinde 40-45 yaşından itibaren PSA denilen tetkikle tarama yapılarak, kanser olup olmadığı araştırılır. Kadınların meme taraması yaptırdığı gibi erkeklerin de bu testi yaptırması gerekir. Basit bir kan testidir, 45 yaş sonrası her erkeğin 6 ayda bir yaptırmasını öneririm. Prostat büyümesi için ameliyat olanlarda da bu risk devam ettiğinden PSA testi önemlidir.

Suçlu hissediyorum

Suçlu hissediyorum

50 yaşındayım. 2-3 yıl önceye kadar sorunum yoktu, çok geç boşalırdım. Şimdi pek sertleşme yok. Erken boşalıyorum. Ben ilişkiye girmek istiyorum ama zevki olmayınca eşime karşı suçlu hissediyorum. Ne yapacağım?

Yetersiz sertleşme ilerleyen yaş ile birlikte hormonal, damarsal, sinirsel nedenlerden veya mevcut rahatsızlık ve kullandığınız ilaçlardan kaynaklanıyor olabilir. Bir üroloji uzmanına başvurup tetkik ve tedavinizi yaptırmanızı öneririm. Sizin gibi hastaları değişik tedavi yöntemlerinden kişiye en uygun olanını seçerek tedavi edebilmekteyiz.

Rengi neden böyle?

Rengi neden böyle?

24 yaşındayım. 3 gündür boşalırken meni kahverengi ve sümüksü geliyor. Darbe almadım. Ağrım yok. Şüpheli bir cinsel ilişki yaşamadım. Bana yol gösterin.

Meninin kahverengi olması içinde beklemiş kan hücreleri olduğunu düşündürür. Meni içinde taze veya beklemiş kan görülmesi çoğu zaman önemli bir soruna işaret etmese de nadiren de olsa ciddi ve hayatı tehdit eden hastalığın belirtisi olabilir. Mutlaka bir üroloji uzmanına başvurarak gerekli tetkikleri yaptırmanızı öneririm.


Kan geliyor, neden?

Kan geliyor, neden?

19 yaşındayım. Mastürbasyondan sonra meni geliyor ama 5 dakika sonra 1-2 damla da kan geliyor. Ne yapacağım?

Mastürbasyon sonrası kan gelmesi normal değil. Ereksiyonu uzun süre sürdürmeniz veya çok aralıklı mastürbasyon yapmanız nedeni ile bu durum nadiren ortaya çıkabilir ama mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşmenizi öneririm.

Testisimde sertlik var

Testisimde sertlik var


30 yaşındayım, evliyim. Sol testisim diğerinin 3-4 katı kadar. Ağrı olmadığı için normal olduğunu düşünmüştüm. Son zamanlarda sol testisimde sertlik ve basınç hissediyorum. Çocuğum olur mu? Ne yapmam gerekiyor?

Testislerin 2 ayrı fonksiyonu vardır; iç salgı olarak erkeklik hormonunu ve dış salgı olarak meninin içindeki sperm adı verilen döl hücrelerini üretirler. Meninin çok büyük çoğunluğunu oluşturan sıvı kısmı ise prostat bezinin arkasındaki seminal keseciklerde üretilir.

Testisin boyutları hem sperm hem hormon üretimi ile direkt alakalıdır.

Tümör riski olabilir

Testislerin birinin diğerine göre biraz daha sarkık veya boyut olarak farklı olması normaldir ama boyut farkının çokluğu anormaldir. Bu durumun arkasında hayatı dahi tehdit edebilecek çeşitli patolojiler yatabilir.

Kordon kisti varmış

Kordon kisti varmış

6 aylık bebeğim var. Çocuk doktoru muayenede “Kordon kisti olabilir” dedi. Dikkat edince sağ tarafında çok az bir şişlik olduğunu gördük. Hangi doktora başvurmalıyız? Riskleri nelerdir?

Kordon kistlerinin bazıları yeni doğan çocuklarda gerileyerek ortadan kalkabilir. Bir üroloji uzmanı bu konunun takibinde size yardımcı olacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.