Sudan'daki hayvanat bahçesinde aslanlar açlıktan ölüyor

Sudan'daki hayvanat bahçesindeki görüntüler içler acısı. Hayvanat bahçesindeki Afrika aslanları açlıktan bir deri bir kemik kaldı. Ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle hayvanlara yemek ve ilaç verilemiyor.

20 Ocak 2020, Pazartesi 15:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Sudan'ın başkenti Hartum'un lüks bir bölgesinde Al-Qureshi hayvan parkında, bir deri bir kemik kalan Afrika aslanlarının görüntüleri yürekleri dağlıyor.

Ülke şok edici bir ekonomik krizin pençesinde olduğu için haftalardır aslanlara yeterince yiyecek veya ilaç verilmedi.

Bir aslanın bir deri bir kemik halde hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Açlıktan bitkin düşen hayvanların ölmeden önce yeni bir ev bulabilmeleri için online olarak arayış başladı.

Osman Salih isimli kullanıcı, Facebook üzerinden hayvanları kurtarmak için 'Sudananimalrescue' isimli bir kampanya başlattı. Salih, şunları yazdı:

'Bu aslanları parkta gördüğümde sarsıldım. Kemikleri derilerinden dışarı çıkıyor.İlgilenen insanları ve kurumları onlara yardım etmeye çağırıyorum'

Veterinerler, aslanların sağlığının son zamanlarda ciddi şekilde kötüleştiğini ve bazılarının vücut ağırlığının neredeyse üçte ikisini kaybettiğini bildirdi.

Özel olarak finanse edilen parkın yöneticisi Essamelddine Hajjar, 'Her zaman yiyecekleri olmuyor, onları beslemek için kendi cebimizden harcıyoruz' dedi.

Hayvanat bahçesindeki koşullar, canlıların sağlığını da olumsuz etkiliyor. Gazeteciler, parkı ziyaret ettiği sırada, bir aslan iple başlandığını ve aşırı su kaybettiği için sıvıyla beslendiğini gözlemledi.

Kaynak: The Sun

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Şaşı köpeği sahiplenmek için 150 kişi başvurdu