Suh bitkisi şeker hastalarına umut olacak

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümünde doktora yapan Dr. Elif Ebru Alkan, 'suh' bitkisi üzerinde yaptığı araştırmada diyabet (şeker) hastalarına umut olacak bir çalışmaya imza attı

13 Mart 2017, Pazartesi 15:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dr. Elif Ebru Alkan, suh bitkisinin üzerinde araştırma yaptıklarını ve gövde kısmının yöre halkı tarafından otlu peynirde kullanıldığını belirterek, "Suh bitkisi otlu peynirde kullanılan bir bitkidir. Daha önce bu bitkiyi kullanarak şeker hastalığından kurtulduğunu iddia edenlerden yola çıkarak bu çalışmayı yapmaya karar verdik. Diyabet oluşturduğumuz farelere suh bitkisinin ekstresini 3 hafta boyunca belli dozlarda uyguladık" dedi.

Çalışmanın süresi içerisinde özellikle ikinci ve üçüncü haftalarda farelerde kandaki şeker düzeylerinin ciddi derecede düştüğünü anlatan Dr. Elif Ebru Alkan, şöyle devam etti: 

BETA HÜCRELERİ YENİLENDİ

BETA HÜCRELERİ YENİLENDİ

Burada ayrıca gözlemlediğimiz bazı davranışlar da vardı. Örneğin diyabet hastalarında görülen çok fazla su içme, çok sık idrara çıkma gibi davranışların da deney sıçanlarında olmadığını gördük. Tamamen sağlıklı sıçanlar gibi davranmaya başladılar. 3. haftada kan şekeri düzeylerinin 100'lere kadar düştüğünü gördük. İlk haftalarda bu değer 500'ün üzerindeydi. Çalışmadan sonra bizler bu deney hayvanlarının hemogram, biyokimya sonuçlarına ve patoloji sonuçlarına baktık. Pankreastaki beta hücrelerinin yenilendiğini gördük. Bu da bizlerin doğru yolda olduğumuzu gösterdi." 

Çok iddialı sözler etmek için henüz erken olduğunun altını çizen Dr. Elif Ebru Alkan, "Bu önemli bir adım ancak çok iddialı sözler etmek için henüz erken. Bu çalışmanın başka çalışmalarla da desteklenmesi gerekiyor.   

Bunun ilaç haline getirilmesi için etken maddenin tespit edilmesi gerekiyor. Biz bir adım attık. Bu umut vadeden bir gelişme, ama bundan sonrası diğer bilim insanlarına kalmış" diye konuştu.

HER 6 SANİYEDE 1 İNSAN HAYATINI KAYBEDİYOR

HER 6 SANİYEDE 1 İNSAN HAYATINI KAYBEDİYOR

Şu anda dünyada 415 milyona yakın diyabet hastası bulunduğunu, Türkiye'de bu rakamın 6 milyonun üzerinde olduğuna işaret eden Dr. Elif Ebru Alkan, şunları söyledi: 

Hâlâ şeker hastası olduğunun farkında olmayan birçok insan var. Dünya Sağlık Örgütü de alarm vermiş durumda. Dünyada her 6 saniyede 1 insan diyabetten dolayı hayatını kaybediyor. Bunun yanında diyabet bazı önemli komplikasyonlara da neden oluyor. Böbrek hasarı, görme kaybı ve ayak uzuvlarının kaybedilmesi gibi. Ayrıca 20 yaş üzerindeki körlüklerde diyabet birinci sebeptir. Bunları düşündüğümüzde şu anki diyabet hastalarını tatmin edici bir tedavinin olmamasından ötürü bilim adamları da arayış içerisinde."

SUH BİTKİSİNİN GÖVDE KISMI OTLU PEYNİRDE KULLANILIYOR

SUH BİTKİSİNİN GÖVDE KISMI OTLU PEYNİRDE KULLANILIYOR

Suh bitkisinin Van'da ve yörede otlu peynirde kullanıldığı için rahat ulaşılabildiğini aktaran Dr. Elif Ebru Alkan, "İnsanlar bu bitkiyi yıllardır otlu peynirde tüketiyor. Burada ilginç bir detay daha var.

O da bizim üzerinde araştırma yaptığımız suh bitkisinin gövde kısmının özellikle peynirde kullanılmasıdır. 

Aynı zamanda bunu tedavi amaçlı kullanan insanlarımız da var. Biz bunu sadece bilimsel olarak ispatlamaya çalıştık" şeklinde konuştu.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Damarlardan kolesterolü temizleyen besinler