Sular çekildi, acı gerçek ortaya çıktı: 300 bini birden öldü!

Avustralya'nın Townsville şehri ve çevresindeki arazilerden sel sularının çekilmesiyle maddi zararın boyutları netleşmeye başladı

Son Güncelleme:
A A

Binlerce evin suya gömüldüğü ülke şokta.

Ülkede sel suları çekilmeye başlayınca, 300 bini aşkın hayvanın da kısa sürede öldüğü ortaya çıktı. 

Sezonun kurak geçmesiyle zor anlar yaşayan bölgeyi vuran sellerin yaklaşık 300 milyon dolar değerindeki 300 bin büyükbaş hayvanın telef olmasına neden olduğu açıklandı.


Kentlerde sel suları altında kalan binlerce ev ve iş yerinde hasar tespit çalışmaları sürerken, barajların taşmasına neden olan sellerin bastığı çiftliklerdeki yüzbinlerce hayvanın sele kapılarak ya da yiyecek bulamayarak telef olduğu belirlendi.

Richmond Belediye Başkanı John Wharton, sellerin etkili olduğu bölgede telef olan büyükbaş hayvanların her birinin biner dolar değerinde olduğunu ifade etti.

Wharton, "Bu sayı sadece buradaki bölgelerden. Sel suları diğer ilçelere ulaştıkça orada 7-8 milyon sığır bulunuyor, daha fazla hayvan kaybedeceğimize şüphe yok" ifadelerini kullandı.

Daha fazla hayvan ölümünü önlemek için çamur içindeki arazilere helikopterlerle yiyecek bırakılıyor.

Öte yandan Yeni Güney Galler, Güney Avustralya ve Victoria eyaletlerinin yanı sıra Kuzey Bölgesi'nden bölgeye gönderilen yem sevkiyatı sürüyor.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 'Bu kadar çirkin bir elbise giymek için fazla güzelsin'