Süleymanpaşa Belediyesi, kendi ürününü üretiyor

Süleymanpaşa Belediyesi, kendi ürününü üretiyor

Süleymanpaşa Belediyesi, kendi ürününü üretiyor

07 Haziran 2021, Pazartesi 21:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 

TEKİRDAĞ,(DHA)- TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi, kırsal mahallelerdeki tarlalarda geçen yıl başladığı yemlik bitki ekimi ve bakliyat üretimini arttırarak sürdürüyor.

Büyükşehir Kanununda yapılan değişiklikler neticesinde köylerin statüsü kırsal mahalleye dönüştürülerek, buralarda yer alan taşınmazlar ilçe belediyelerinin bünyesine geçirilmişti. Süleymanpaşa Belediyesi, bu alanlarda tarımsal üretim yaparak elde edeceği tohumluk yem bitkilerini üreticilere dağıtacak. Geçen yıl pilot uygulaması gerçekleştirilen çiftçilere destek projesi kapsamında bu yıl, tarım arazilerinde yaklaşık 1000 dönümlük yulaf tohumu, 2500 dönümlük arpa tohumu, 500 dönümlük fiğ tohumu üretilecek.

Süleymanpaşa Belediyesi aşevinde hazırlanan yemeklerde kullanılan pirinç, fasulye, nohut, mercimek, sıvı yağ ve un gibi gıdalar, belediye bünyesinde bulunan tarım arazilerinden elde edilecek. Ayrıca ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtılan erzak kolilerinin içinde yer alan ürünlerin birçoğu Süleymanpaşa Belediyesinin tarlalarından elde edilecek.

'KENDİ ÜRÜNÜMÜZÜ ÜRETECEĞİZ'

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, "Gönül Belediyeciliği hizmet anlayışıyla çıktığımız yolda Süleymanpaşa Belediyesi olarak, belediye tarlalarımızda tarımsal faaliyetlerimizi sürdürerek kendi ürünlerimizi üreteceğiz. Pilot olarak 60 dönümlük alanda kuracağımız seramız ile yaş sebze ve meyve üretimi konusunda da öncü olmayı istiyoruz. Meyve ve sebze ihtiyacını ağırlıklı olarak Akdeniz ve Ege Bölgesi'nden karşılayan İstanbul'un yanı başında bulunan bir ilçeyiz. Böylesine devasa büyüklükteki bir şehrin ihtiyaçlarını karşılama noktasında çalışmalar yürütüyoruz" dedi.

4 KIRSAL MAHALLEYE KONUKEVİ İNŞA EDİLİYOR

Süleymanpaşa Belediyesi, ayrıca Demirli, Doğrukkaracamurat, Yuva ve Çanakçı mahallelerine konukevi inşa ediyor. Demirli Mahallesi'nde süren çalışmaları yerinde incelemek üzere mahalleye ziyaret gerçekleştiren Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Belediye Başkan Yardımcısı Gökhan Saygı ile birlikte mahalle sakinleri ile fikir alışverişinde bulunarak talep ve beklentileri dinledi, tamamlanmak üzere olan konukevindeki çalışmalara nezaret etti. Yüksel, konukevlerinin önemli bir ihtiyacı karşılayacağına dikkat çekerek, "Kırsal mahallelerimize hak ettikleri yatırım ve hizmetleri belediyemizin imkânları ölçüsünde götürmeye gayret ediyoruz. Dört mahallemizde çok acil olarak konukevi ihtiyacı bulunduğunu tespit ettik ve hemen harekete geçerek bu ihtiyacı gidermek için düğmeye bastık. Demirli, Doğrukkaracamurat, Yuva ve Çanakçı mahallelerimizde bir imam lojmanı dahi yoktu. Allah'ın izniyle kısa sürede bu dört mahallemize güzel birer konukevi kazandırmış olacağız" diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Süleymanpaşa’da, kırsalda kaçak yapılaşmayla mücadele hız kazandı