Sumağın faydaları saymakla bitmiyor

Hepimiz formumuzu korumak, daha güzel görünebilmek, sağlığımızı düzeltmek ya da kaybetmemek için birçok şey tüketiyoruz, belki de ürünler kullanıyoruz. Peki, sumağın tüm bunlar için faydalı bir baharat olduğunu biliyor muydunuz? Sumağın sayısız faydasını bir de uzmanından dinleyelim...

08 Şubat 2019, Cuma 09:10 Son Güncelleme:
A A

Diyetisyen Deniz Zünbülcan, geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisinde kullanılan sumağın yararlarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini Hürriyet Aile için anlattı. Farsça’da kırmızı meyve ve limonlu baharat olarak bilinen sumağın tadı, gerçekten de ekşimsi. Bu mucize baharat yemeklere müthiş bir tat, bizlere ise sağlık veriyor. İşte sumağın faydaları… 

İLTİHAPLARA KARŞI KORUYUCU

İLTİHAPLARA KARŞI KORUYUCU

Enfeksiyon hastalıklarına karşı koruyucu olan sumak, vücutta iltihaplanma, ateş, deri iltihabı, solunum bozuklukları, bronşit gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sumak ve ekstresinin iyi bir anti-inflamatuar yani iltihap karşıtı olduğunu göstermiştir. 


DİYABET KARŞITI

Kandaki insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Bu özelliği ile diyabeti önleyici ve tedavi edici etki göstermektedir.

KALP VE KARACİĞER DOSTU

KALP VE KARACİĞER DOSTU

Yüksek kolesterol kalp ve karaciğer hastalıklarının nedenidir. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde sumak meyveleri ekstresinin kan kolesterol seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Özellikle iyi kolesterol dediğimiz HDL seviyesi düşük bireyler, bu değeri yükseltmek için sumak tüketebilir. Sumak, kalp ve karaciğer hastalıklarını önlemede etkili bir baharattır. 


KANSER KARŞITI

Sumak ile yapılan çalışmalar sumak bitkisinin anti kanserojen yani kansere karşı olduğunu kanıtlamıştır. Meme kanserinin özellikle kadınlarda görülme oranı yüksektir. Yapılan bir çalışmada sumağın meme kanseri üzerine etkisine bakılmıştır. Bu çalışmanın sonucuna göre meme kanseri hücrelerinin çoğalmasında olumsuz etki gösterdiği düşünülmektedir.


TOKSİK MADDELERİN ATILMASINA YARDIM EDER

TOKSİK MADDELERİN ATILMASINA YARDIM EDER

Sumak idrar söktürücüdür. Yani idrar üretimine yardımcı olur ve vücuttan toksik maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bu toksinlerin vücuttan kolayca çıkarılmasını kolaylaştırmak için tüketilebilir. Aynı zamanda ağrılı idrara çıkma ve iltihap ile sonuçlanan mesane iltihabını tedavi etmek için de kullanılmaktadır. KADINSAĞLIĞINDA ÖNEMLİ

SAĞLIĞINDA ÖNEMLİ

Sumak kadın hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda sumak anne sütünü de artırmaya yardımcıdır. Sumağın düzenli kullanımı adet düzensizliğini tedavi etmekte ve adet döneminde oluşan ağrılara iyi gelmektedir.SUMAK ÇAYI NASIL YAPILIR?

SUMAK ÇAYI NASIL YAPILIR?

Kaynattığınız bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı sumağı koyun ve demlemeye bırakın. Daha sonra sumağı süzün ve suyunu için. Sumağı tek başına tüketemiyorsanız salata sosunuza eklemeyi deneyin. Yediğiniz salatadan daha çok tat alırken cildinizi de güzelleştirebilirsiniz. Yemeklerinize ekleyeceğiniz sumak ile hem yemeğinizden daha çok tat alacak hem de kilonuzu kontrol edebileceksiniz.


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hamburger ülkesi Amerika, sağlıklı beslenme yönetmeliğini iptal ediyor