Süper Lig yayın ihalesi Digitürk'ün

Süper Lig yayın ihalesi Digitürk'ün

Süper Lig'in 5 yıllık yayın hakları için yapılan ihaleyi Digitürk kazandı. Digitürk, yıllık 500 milyon dolar artı KDV ile ipi göğüsledi...

21 Kasım 2016, Pazartesi 10:04 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Türkiye futbol liglerinde önümüzdeki 5 sezonu kapsayacak naklen yayın ihalesi sonuçlandı. İhale saat 10.00'da başladı. İhale şartnamesini 5 firma aldı ancak. İhaleyi Digitürk 500 milyon dolar ile kazandı.  İhale öncesi TFF Başkanı Yıldırım Demirören kısa bir konuşma yaptı. Demirören, ihalenin herkese hayırlı olmasını dinledi. Demirören'den sonra Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, ihaleye yönelik çalışmaları anlattı.
 

DAKİKA DAKİKA İHALE SÜRECE: 


10:05: 5 firma şartname aldı. ancak ihaleye sadece 2 firma geldi 
10: 10: İhalaye Digitürk ve Turkcel Superonline'ın katıldığı anlaşıldı. 
10:12: Digitürk 500 milyon dolarla ihaleyi kazandı 
 

İHALE 5 YILI KAPSIYOR


Önümüzdeki 5 yılı yani 2017-2018, 2018-2019, 2019-2020, 2020-2021 ve 2021-2022 futbol sezonları için Süper Lig ve TFF 1. Lig müsabakalarının yayınını kapsayan ihale, TFF Hasan Doğan Tesisleri’nde gerçekleştirilecek.  2010 yılında yapılan son ihalede Süper Lig’in yıllık yayın hakkını 424 milyon Dolar karşılığında Digiturk almıştı. İhale 4 sene için gerçekleştirilmiş ancak sonrasında yaşanan 3 Temmuz süreci ve yayıncının yaşadığı maddi kayıp göz önünde bulundurularak sözleşmesinin 2 yıl daha uzatılması kararlaştırılmıştı. Mevcut kontrat bu sezon sonunda bitiyor.   Yurt içinden ve yurt dışından pek çok önemli firmanın katılacağı naklen yayın ihalesinde rekor kırılması bekleniyor. Yıllık yayın hakkının yaklaşık 600 milyon Dolar yani 2 milyar TL düzeyine çıkması gündemde. Yüzde 8’lik TFF payı da yeni ihalenin ardından kulüplere dağıtılacak. Firmaların ilk başta kapalı zarf yöntemiyle tekliflerini sunacağı sonrasında ise açık artırmaya geçileceği öğrenildi. 
 

DİGİTÜRK CEO'SU KONUŞTU


İhale sonrası Digitürk CEO'su Yousef Al Obaidly şunları söyledi:

Türk futboluyla iyi bir ilişki içinde olacağımız için çok heyecanlıyız. 500 milyon Dolar'lık bu anlaşma Türk futboluna duyduğumuz güveni gösteriyor. Bu uzun soluklu bir anlaşma. Gelişmeye ve yayın kalitesini yükseltmeye odaklanacağız. Birlikte gelişeceğiz. BeinSport olarak 5 kıtada 40 ülkede yayın yapıyoruz. Türk futbolu kazandı. Abonelerimize iyi bir ürün sunmak için daha çok çalışacağız. Teknoloji yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türk futbol ailesi için çalışacağız. Türk futbolu bunu hak ediyor.


HANGİ PAKETTE NELER VAR?


A Paketi: Süper Lig maçlarının tamamını canlı olarak yayınlamak ve yayınları uluslararası kuruluşlara pazarlama hakkına sahip olmak.
B Paketi: 1. Lig’in yayın ve isim hakkını kapsıyor. Süper Lig’deki 9 maçın geniş özeti de bu paketin içinde yer alıyor. 
C Paketi: Görüntülerin cep telefonu ve internet gibi mobil yayın haklarını kapsıyor. 
D Paketi: A, B ve C paketlerindeki tüm yayın haklarını içinde barındırıyor. 
 

TAHMİNİ BEDEL 425 MİLYON DOLAR


Fanatik'in haberine göre, 5 yıllık süreci kapsayacak ihaleye firmalar 4 farklı paket için girebilecek. Yayın haklarında A paketine ilişkin muhammen bedel 425 milyon Dolar, B paketi için 45 milyon Dolar, C paketi için 15 milyon Dolar ve D paketi için de 495 milyon Dolar şeklinde açıklandı. Muhammen bedel, öngörülen bedel anlamına geliyor. Bu saptamayı bilirkişi yaparken, kulislerde ihalenin 425 milyon Dolar’ın altına kesinlikle düşmeyeceği ifade ediliyor. 2010 yılında muhammen bedel 213.3 milyon Dolar olarak açıklanmış, Digiturk 1.5 katı bedelle yani 321 milyon Dolar’a ihaleyi kazanmıştı. Aynı hesapla yeni rakamın 600 milyonun üzerine çıkması bekleniyor.
 

DİGİTÜRK'Ü KATARLILAR SATIN ALMIŞTI!


Geçtiğimiz haziran ayında Digitürk,  Katar sermayeli BeIN Sports'a 1 milyar doların üzerinde bir bedelle resmen satılmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Mart ayı işsizlik rakamları belli oldu