Sürekli erteleyenler: Sizi sonunda yogaya başlatacak 9 belgesel

Pandemi döneminde eve kapanmalarla birlikte herkes bir şeye başladı. Kimi kendini ekmek yapmaya verdi, kimi puzzle'larıylla huzur buldu, bazıları tamamen ortalıktan kayboldu... Bir de yoga ve meditasyonla kendini bulanlar vardı. Gün geçtikçe daha çok insan yoga pozlarını paylaşır oldu. Hep niyetlendiniz ama bir türlü yapamadınız. Belki de artıkk zamanı gelmiştir, ne dersiniz?

25 Şubat 2021, Perşembe 10:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1. The Science Behind Yoga (2017)

1. The Science Behind Yoga (2017)

Yoganın fiziksel etkilerini, vücut sistemlerini düzenlemesini, duyguları gözlemleme pratiğini, farkındalığı, değiştirici dönüştürücü yönünü ve daha birçok etkisini detaylı ve bilimsel olarak ele alıyor. Batı tıbbından bilimsel kanıt isteyenleri tatmin edecek türden bir belgesel. Her türlü tetkik yapılarak aşama aşama işlenen stres kaynaklı gelişen hastalıklara etkilerini, strese bakış açımızı değiştirmenin önemini anlatıyor. Düzenli yoga ve meditasyon yapanların beyinlerinin çalışma şeklinin (nörolojik olarak) ve algılarının farklı olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanıtlanıyor.

2. Kalbin Gücü (2014)

2. Kalbin Gücü (2014)

The Secret’ın yönetmeni Drew Heriot’un senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı “Kalbin Gücü”, Paulo Coelho, Maya Angelou, Deepak Chopra, Isabel Allende ve Eckhart Tolle gibi dönemin önemli ve ilham verici isimlerini bir araya getiren, etkileyici bir yapım. Göğüs kafesimizin içinde bir organdan çok daha fazlası olduğunu, işlevinin sadece bize fiziksel bir hayat vermekle değil kitaplarda, filmlerde anlatıldığı kadar spiritüel de bir şey olduğunu anlatan bu yapımda görüş açınız değişecek. Yaşam için bu kadar önemli bir yapı olan kalbimizin gücünü incelikleriyle anlatarak bize bir aydınlanma vaat ediyor. Kalbimizin ne kadar sezgisel olduğunu bilimsel olarak anlatıyor. Kalbimizin Gücü belgeseli kendi vücudumuzdaki bu mucizevi hazineyi keşfetmeye yönelten bir deneyim sunuyor.

3. Maris: Genç Bir Yoga Eğitmeninin Portresi (2018)

3. Maris: Genç Bir Yoga Eğitmeninin Portresi (2018)

Yoganın dönüştürücü etkisini net olarak gördüğümüz bu hikaye; genç bir kızın anoreksiya rahatsızlığını, kendini keşif sürecini, yoganın kabullenici yanlarıyla tedavisini nasıl kuvvetlendirdiğini anlatıyor. Hayat serüveninde yogadan aldığı destekle yaşam amacını bulan Maris’in hikayesinde kendi kendine iyileşmesinin gücüne tanık oluyoruz. Yoganın sunduğu yargıdan uzak felsefesi Maris’in büyürken maruz kaldığı bütün kalıplaşmaya karşı kendini kabul etme sürecine sebep oluyor. Ölümle burun buruna kalan genç kız için hayat tam bitti derken aslında henüz başlıyor. Bazen başlamak için küçük ilhamlar aranır, bu portre o ilham olabilir.

4. Enlighten Up! (2008)

4. Enlighten Up! (2008)

Yoganın, herhangi birinin hayatını ve ruhunu dönüştürme gücüne sıkı sıkıya inanan, sıkı bir yogi olan yönetmen Kate Churchill’in 2008 çıkışlı belgeseliyle bir yoga yolculuğuna çıkmaya hazır olun. Churchill, Nick Rosen’i işe alır ve onu yoga dünyasına sokarak “dönüştürmeye” çalışır. Churchill ve onun gine domuzu, ünlü yogiler, gurular, eksantrik kişiler ve gerçek inananlarla tanışmak için ülkeyi dolaşıyorlar. Keşfettikleri şey ikisini de şaşırtıyor. Aydınlanın! (Enlighten Up!). Belgeselin adından da anlaşılacağı gibi, cuma gecesi izlemek için beklenmeyecek kadar rahatlatıcı ve aynı zamanda eğlendirici bir yapım.

5. Heal (2017)

5. Heal (2017)

Heal belgeselini izleyince zihnimizden bedenimizdeki her hücreye uzanan bağın ne kadar kuvvetli olduğu gerçeğiyle yüzleşiyorsunuz. Düşüncelerimizin vücudumuzda kimyasal ve biyolojik değişimlere sebep olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlandı. Kafamızda dolaşan kötü düşüncelerin insanın bağışıklık sistemini nasıl çökertip mahvettiğinden bahsediyor. Özetle, duygusal çöküntülerin aslında fiziksel çöküntülere de sebep olduğunu görüyoruz. Hayatını istediğin kadar düzene sok; sağlıklı beslen, spor yap eğer bilinçaltında çözemediğin stresin, travman varsa vücudunun buna tepki olarak bir hastalık üretmemesi mümkün değil hatta iyileşme sürecini bile doğrudan etkiliyor

6. Y Yoga (2008)

6. Y Yoga (2008)

Y Yoga, ilham veren Batılı yogilerin bir koleksiyonunun perspektiflerinden yoganın felsefesine, ruhuna ve güzelliğine bir yolculuk yapıyor. 2008 yapımı olan belgesel, yoganın sıradan yaşam süren insanlar için ne anlama geldiğini ve yoganın hayatları değiştirme gücünü inceliyor.

7. Walk with Me (2017)

7. Walk with Me (2017)

Farkındalık bir sanat mıdır dersiniz? Meditasyona gönül vermiş herkesin izlemesi gereken “Walk with Me” belgeseli, hayatını farkında ve dikkatli olma sanatına adamış dünyaca ünlü guru Thich Nhat Hanh ve onun öğretilerini izleyen Zen Budist topluluğunu konu alıyor. Benedict Cumberbatch’in anlatıcısı olduğu belgeselin çekimleri 3 yıl boyunca ABD ve Fransa’da gerçekleşmiş. “Walk with Me”yi izleyerek, siz de içinizdeki acıyı pozitif şeylere dönüştürmeyi, kendi yaşamınızın ve doğanızın farkında olmayı öğrenmek için ilk adımı atabilirsiniz.

8. Yoga Unveiled (2004)

8. Yoga Unveiled (2004)

Yoga Unveiled, yoga tarihinin nasıl başladığını, Batı’ya nasıl gittiği ve günümüzdeki yerini, aynı zamanda önde gelen yogilerin ve guruların yaşamlarına dair fikir veren; rengarenk, ilham verici bir yolculuğun hikayesi. Ayrıca 2004 Gita Desai eseri olan bu belgeselde Yoga’nın tıbbi faydaları hakkında bazı ilginç bilgilerde yer almaktadır. Yoganın etrafınızı sarmasını istiyorsanız bu belgeseli izlemelisiniz. Ayrıca eğitim alan yoga öğretmenlerinin de yararlanacağı türden bir belgesel. 

9. Naga the Eternal Yogi (2016)

9. Naga the Eternal Yogi (2016)

İyi, huzur dolu ve sağlıklı bir yaşam için sıkça bahsettiğimiz yoganın köklerinin peşinden gitmek ister misiniz? “Naga the Eternal Yogi” belgeselini izlerseniz, bu arayışta size Hindistanlı bir sofu eşlik edecek ve onunla beraber 3 aylık bir yolculuğa çıkacaksınız. 20 gün süren ve her yıl 100 milyondan fazla insanın katıldığı, dünyanın en büyük etkinliği olan Hindu festivali The Kumbh Melka’ya katılmak için tapınağından yola çıkan bu sofu, yol boyunca arkadaşlar ediniyor, gurulardan öğütler alıyor ve kendini yoganın köklerini ve iç huzurun sırlarını bulmaya adamış insanlarla tanışıyor. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erken kalkmanın kilo vermeye inanılmaz etkileri