Sürekli mutlu hissetmek zorunda değilsiniz: Toksik pozitiflik nedir?

"Her ne olursa olsun mutlu olmalı ve mutlu görünmeliyim" gibi bir düşünceniz varsa ve kendinizi buna zorluyorsanız toksik pozitiflikten muzdarip olabilirsiniz. Uzmanlar sürekli mutlu hissetmek zorunda olduğunu düşünen insanların uzun vadede birçok sorunla karşılaşacağını belirtiyor. İyi duyguları hissetmek kadar kötü duyguları da hissetmek önemli.

06 Ekim 2020, Salı 16:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bardağın sürekli dolu tarafından bakmak bizden bir şeyler götürebiliyor. Uzmanlar sadece iyi hislere odaklanmaya karşı uyarıyor. Sürekli pozitif olmak veya bunun için çaba göstermek aslında sizi zehirliyor olabilir.

"Toksik pozitiflik" olarak adlandırılan bu kavramı, Brigham ve Kadın Hastanesi’nden Klinik Psikolog Natalie Dattilo şöyle açıklıyor:

Toksik pozitiflik, kötü bir durumla başa çıkmanın en iyi ya da tek yolunun negatife odaklanmamak olduğu fikrinden doğar. Bu, bizim negatif duygusal deneyimlerin değerini küçümsememizden ve pozitif olanlara fazla değer biçmemizden kaynaklanıyor.

Negatif duyguları kabul etmek akıl sağlığı için daha faydalı

Negatif duyguları kabul etmek akıl sağlığı için daha faydalı

Corona virüs nedeniyle kaygı, stresin ve depresyonun arttığı dönemde, toksik pozitiflik bu sorunları göz ardı etmemize neden olabilir.

Araştırmalar da negatif duyguları kabul etmenin uzun vadede bir insanın akıl sağlığı için daha faydalı olduğunu söylüyor.

Peki toksik pozitifliğe düşmeden olumsuz duygularımızla nasıl başa çıkacağız?

Peki toksik pozitifliğe düşmeden olumsuz duygularımızla nasıl başa çıkacağız?

Öncelikle iyi hissetmek ya da mutlu olmak zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın. Kötü duyguları da hissetmemiz ve kabul etmemiz gerekiyor.

İçinde bulunduğunuz andan kaçmanız için acele etmenize gerek yok. Bunu yaptıkça daha fazla kaygı ve stres hissedebilirsiniz.

Hislerden çok davranışlara odaklanın.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER "Süper yaşlılık" mümkün mü?