Suriye'de 6 yıldır devam eden iç savaşta son 6 ayda 5 bin 381 sivil öldü

SNHR'nin 6 yıldır iç savaşın devam ettiği Suriye'deki duruma ilişkin yayımladığı rapora göre, yılın ilk 6 ayında bin 159'u çocuk, 742'si kadın en az 5 bin 381 sivil hayatını kaybetti.

01 Temmuz 2017, Cumartesi 17:34
A A
Suriye'de 6 yıldır devam eden iç savaşta son 6 ayda 5 bin 381 sivil öldü
SNHR'nin raporunda son bir ayda, "çatışmasızlık bölgeleri" muhtırasının etkisiyle, çatışmalarda yaşamını yitiren sivillerin sayısının azaldığına işaret edilerek, şu tespitlere yer verildi:

"Ülkede taraflar arasındaki çatışmalar yüzünden Haziran ayında 848 sivil yaşamını yitirdi. Suriye rejimi (ordu, güvenlik güçleri, yerli milisler ve yabancı Şii milisler), 43'ü çocuk, 36'sı kadın en az 283 sivili öldürdü. Rakka ve Deyrizor bölgeleri başta olmak üzere düzenlediği hava saldırılarında en az 265 sivil yaşamını yitirdi."

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 4-5 Mayıs'ta düzenlenen Suriye konulu 4. toplantıda garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran, İdlib ili ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyindeki belli bölgeleri, başkent Şam'daki Doğu Guta, Suriye'nin güneyindeki belli bölgeleri (Deraa ve Kuneytra vilayetleri) "çatışmasızlık bölgesi" ilan etmişti.

Toplantının ardından garantör ülkelerin güvenlik makamları, çatışmasızlık bölgelerine ilişkin ayrıntılarla ilgili bir dizi görüşme gerçekleştirmişti.

Türkiye, Rusya ve İran'ın temsilcileri, 4-5 Temmuz'da Astana'da 5. kez bir araya gelecek.
Sıradaki haber yükleniyor...