Suriye 'prensip olarak' Cenevre'de

Suriye yönetimi ilk defa Cenevre'de düzenlenmesi planlanan Uluslararası Suriye Konferansı'na katılacağını duyurdu

26 Mayıs 2013, Pazar 15:49
A A

Irak’ın başkenti Bağdat'ta temaslarda bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Şam rejiminin prensip olarak gelecek ay Cenevre'de yapılacak konferansa resmi bir heyetle katılacağını söyledi. Muallim, ülkedeki krize tek çözümün diyalog olduğunu vurguladı. Muallim yaptığı açıklamada, ‘konferansın iç savaşın çözümlemesi için iyi bir fırsat sunacağını’ belirtti.

KRİZİN ÇÖZÜLMESİ İÇİN FIRSAT

İsviçre’nin Cenevre kentinde Haziran ayında düzenlenecek konferans için bu ay içinde ABD ve Suriye arasında anlaşmaya varılmıştı. Muallim, “Suriye, prensip olarak konferansa katılacak... Suriye’deki krizin çözümlenmesi adına iyi bir fırsat olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

KUSEYR KENTİNİ KUŞATMIŞTI

Suriye ordusu, Beşar Esad rejiminin Lübnan’daki müttefiki Hizbullah’ın desteğiyle geçtiğimiz hafta Kuseyr kentini kuşatmıştı. Ülkedeki çatışmaların giderek sertleşmesinin ardından ABD ve Rusya bu ay içinde bir konferans düzenlenmesi için anlaşmaya varmış ancak ‘katılımcıların kim olacağı’ yönündeki belirsizlik konferansın Haziran’a ertelenmesine neden olmuştu.

ntvmsnbc

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.