Suriye'de iç savaş

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal: "Suudi Arabistan, Esad'ın yer aldığı hiçbir çözümü kabul etmeyecektir"

25 Mayıs 2013, Cumartesi 20:30
A A

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Suud el-Faysal, ülkesinin Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın yer aldığı hiçbir çözümü kabul etmeyeceğini yineleyerek, muhalifleri desteklemeyi sürdüreceklerini söyledi..

Faysal, Hindistan Dışişleri Bakanı Selman Hurşid ile düzenlediği ortak basın toplantısında, görüşmede Suriye krizinin çözümüne ilişkin birtakım konuları ele aldıklarını ifade ederek, "Suudi Arabistan, Esad’ın yer aldığı hiçbir çözümü kabul etmeyecektir" dedi.

ABD ve Rusya’nın liderliğinde gelecek ay yapılması planlanan 2’nci Cenevre görüşmelerinin, karşılıklı ateşkesi sağlamasını ümit ettiklerini belirten Faysal, Suriyelilerin hayal ettikleri özgür yaşama kavuşmaları ve meşru taleplerinin gerçekleştirilmesinin öncelikli gündem maddeleri olduğunu vurguladı.

Suriyeli muhaliflere desteğin sürmesi gerektiğine işaret eden Faysal, Suudi Arabistan’ın, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nu (SMDK) ülkenin tek meşru temsilci olarak gördüğünü aktardı.

Faysal, ülkenin imarı, güvenlik ve istikrarının sağlanması için de "Geçiş yönetimi"nin tam yetkiye sahip olması gerektiğini kaydetti.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.