'Suriye'de savaş Şanlıurfa'da yatırım var'

'Suriye'de savaş Şanlıurfa'da yatırım var'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Suriye'de iç savaş yaşanırken bu ülkeyle sınır komşusu olan Şanlıurfa'da yatırımdan bahsedildiğini ve bunun da Türkiye'nin büyüklüğünü gösterdiğini söyledi

10 Ağustos 2012, Cuma 22:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik beraberinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile birlikte çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi. Bakan çelik ve Ergün kentteki temasları kapsamında ilk olarak Organize Sanayi Bölgesi’nde incelemede bulundu, fabrikalarda çalışan işçilerle sohbet etti.

Sıcak hava nedeniyle planlananın aksine 6 yerine 3 fabrika dolaşan Bakan Çelik ve Ergün, daha sonra işadamlarıyla birlikte toplantı yapmak üzere valilik binasına geçti. Polis mangası tarafından karşılanan Bakan Çelik ve Ergün, bir süre işadamları ile basına kapalı toplantı gerçekleştirdi.

Seçim bölgesi Şanlıurfa’nın teşvik paketi ile yatırımda en avantajlı il konumuna geldiğine değinen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dünya ekonomisinin durağan bir tablo içerisinde olduğu süreçte Türkiye’nin kalkındığını ifade etti. Şanlıurfa’nın yanı başındaki Suriye’de iç savaşın yaşandığına değinen Bakan Çelik, şunları söyledi:

"Yanı başımızda bir iç savaş var. Genelde dünya ekonomisine baktığımız zaman, durağan bir tablo ile iç içe. Çok şükür Türkiye’de ve Şanlıurfa’da yatırımlardan bahsediyoruz. Organize sanayi bölgelerinin alt yapısından bahsediyoruz. Bu Türkiye’nin farkıdır. Türkiye’nin sağlıklı yönetildiğinin en güzel göstergesidir. Bu topraklar bereketli topraklardır ve bu topraklarda yapılması gereken çok iş var. Çok konu ihmal edilmiş burada. Bu açıkça defalarca tekrar edildi. Birçok konuda burada geç kalınmış. Ama şimdi hükümetimizin 2023 vizyonu içerisinde diyoruz ki; 500 milyar ihracat. 500 milyar ihracatı nerden gerçekleştireceksiniz. İşte buradaki verimli toprakların rasyonel bir şekilde kullanılması neticesinde elde edilecek olan imkanlarla katma değer Türkiye’yi geleceğe taşıyacak."

BAKAN ERGÜN; TÜRKİYE GÜNEŞ GİBİ OLMALI

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise Şanlıurfa’nın birçok alanda önemli bir merkeze dönüştüğünü söyledi. Türkiye’nin güneş gibi herkesi ısıtmasını hedeflediklerini dile getiren Bakan Ergün şöyle konuştu: "Türkiye örnek olabilecek bir önemli merkez haline geliyor. Zaten birazda yaşadığımız sıkıntıların başımıza iş açmaya çalışanların bunu yapmalarının temel sebeplerinden biriside budur. Türkiye’nin elde ettiği bu büyük potansiyelidir. Ama bizim herkese faydamız olsun istiyoruz.

Güneş gibi, Türkiye olarak bir güneş olalım hem etrafımızı ısıtalım, hem de aydınlatalım. Güneş herkesi ısıtıyor da, sıcaklığından bir şey mi kayboluyor? Güneş her yeri aydınlatıyor da ışığından bir şey mi eksiliyor? Bizde Türkiye, Şanlıurfa olarak bütün herkese faydalı olalım, yararlı olalım. Bizim bu potansiyelimiz var. Biz bu potansiyel konusunda doğru işler yapmak, doğru adımlar atmak mecburiyetindeyiz. Tarım için bereketli toprak, su lazım. Bakın burada hepsi var, ama bunları doğru kullanıyor muyuz? Harran’da geçmişte susuzluk çekerken şimdi aşırı sulama nedeniyle bazı yerleri çöle çevirdik. Yani elimizdeki imkanları ve potansiyeli iyi değerlendiremiyoruz. Atadan kalan yöntemlerle yaptığımız iş, iş değildir, bize fayda sağlamıyor. Onun için bundan sonra bu potansiyelimizi bilgi ile değerlendireceğiz ve kazanacağız."

BAKANLAR, MOZAİK MÜZESİNİN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDI

İşadamlarıyla yapılan toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, kente gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte Şanlıurfa’nın simgesi olan Balıklıgöl’ü dolaştı. Burada bir süre dinlenen bakanlardan Mehmet Şimşek, TRT Şeş’in programına konuk olurken, diğer bakanlar Faruk Çelik, Ertuğrul Günay ve Nihat Ergün ise Haleplibahçe mozaiklerinin bulunduğu alana yapılacak Mozaik Müzesi’nin temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye’nin birlik ve beraberlik ruhu içerisinde kalkınma hamlesini sürdüreceğini, kültür ve tarihine verdiği önemi de sürdüreceğini kaydetti.

GÜNAY: TURİST SAYISINDA İNGİLTERE’Yİ SOLLADIK

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise konuşmasında, Ak Parti iktidarında turizm alanında yapılanları anlattı. Ülkenin en büyük mozaik müzesinin Şanlıurfa’ya yapılacağını ifade eden Bakan Günay, Türkiye’nin dünya turizminde ilk 10 içerisinde yer aldığını ifade etti. Geçen yıl Türkiye’ye gelen turist sayısının İngiltere’yi ziyaret eden turist sayısından fazla olduğunu dile getiren Bakan Günay, "Dünya turizm teşkilatının dergisi Türkiye’yi özel bir sayfa yaptı. Bu bereketin içersine; kültürü, tarihi, mutfak, müzik, el sanatları ve spor turizmini katarak Türkiye’nin bundan yararlanmasını sağlayacağız. Türkiye’yi bir kültür destinasyonu haline getireceğiz" dedi.

Son zamanlarda yaşanan terör olaylarının son bulmasını da dileyen Bakan Günay, şöyle devam etti: "Atatürk’ün söylediği gibi ’Yurtta Barış, Dünyada Barış’ demeliyiz. Biz ülkemizde barış olsun diye çalışıyoruz. Kimseyi kimseden ayırmıyoruz. Urfa’da doğanla Bursa’da doğanı, Mardin ve Muğla’da doğanı birbirinden ayırmıyoruz. Biz insanlarımızı Türk, Kürt, Alevi, Sünni, inanan, inanmayan, Müslüman Hıristiyan diye ayırmıyoruz. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bir ve eşit tutmaya çalışıyoruz. Zaman zaman bu birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmaya çalışanlar var, ama biz millet olarak bu bütünlüğü koruma konusunda gereken özeni, dikkati, fedakarlığı ve gayreti gösterirsek bu fitneciler yok olup gidecek. Milletimizin birliği ve bütünlüğü sayesinde Türkiye’yi inşallah 10 yıl içersinde geçmişteki 10 yıldan daha başarılı yapacağız. Yapılacak çalışmalarla Türkiye; ekonomide de, demokraside de sosyal adalet ve gelişmede de dünyanın en saygıdeğer ülkelerinden birisi haline gelecektir."

 Yapılan konuşmaların ardından 3 bakan birlikte butona basarak, müzelerin temelini attı.

57 bin metrekare alanı kapsayan proje kapsamında, bölgeye Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi, Haleplibahçe Mozaik Müzesi ve Haleplibahçe Amfi Tiyatro yapılacak. 2013 yılında tamamlanması planlanan projenin yaklaşık 40 milyon liraya mal olacağı bildirildi.


Ali LEYLAK-Ömer PINAR-Ömer ŞULUL/ ŞANLIURFA, (DHA)
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Soylu'dan Kılıçdaroğlu'na 'Sedat Peker' yanıtı