Suriye'deki Türk toprağı için kriz masası

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin sınır ihlali yapan Suriye uçağını düşürmesine ilişkin açıklamalarda bulundu

24 Mart 2014, Pazartesi 13:28
A A
Suriye'deki Türk toprağı için kriz masası

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düşürülen Suriye uçağına ilişkin, "Olayın seyri çok açıktır. Bugün bazı yayın organlarında gördüğüm hususlar konusunda çok açık bir ifadeyle dile getirmek isterim ki; Suriye uçağı, sınırımızı 1 kilometre derinliğinde ihlal etmiştir. Bu konuda elimizde çok güçlü deliller, zaten Genelkurmay Başkanlığımızca tüm çalışmalar da yapıldı" dedi. "Türkiye Cumhuriyeti devletinin caydırıcı gücü, barışın da teminatıdır. Bu caydırıcı gücü test etmeye ki dedi.

'HER AN HER TÜRLÜ RİSKLE KARŞI KARŞIYAYIZ'

Davutoğlu ayrıca, Türkiye’nin yurtdışındaki tek toprağı olan ve sınır boyunca devam eden çatışmalarda radikal Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) unsurlarınca kuşatıldığı öne sürülen, Suriye'deki Süleyman Şah Saygı Karakolu için kriz masası kurduğunu açıkladı. Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin gelişmelerle ilgili; "Son dönemde Süleyman Şah Türbesi etrafında ortaya çıkan güvenlik problemleriyle ilgili silahlı kuvvetlerimiz, ilgili tüm birimlerimiz her türlü tedbiri almıştır.

Bu son olay da göstermiştir ki; her an her türlü riskle karşı karşıya kalabiliriz. Devlet olmanın bir gereği olarak da bu risklerin tümünü hesap ederek ve olabilecek bütün senaryolara hazırlıklı olmak bir şarttır. Herkes bilir. Suriye rejimi de, alandaki bütün gruplar da bilmelidirler ki; Türkiye topraklarına herhangi bir şekilde söz konusu olabilecek bir yanlış yaklaşım veya müdahale, cevabını, mukabelesini görür ve oradaki Mehmetçiklerimizin güvenliği, bizim için 75 milyon vatandaşımızın güvenliğidir. O bakımdan her türlü tedbir alınmıştır. Şu anda durum orada stabildir, yani bir hareketlilik görülmüyor" dedi.

startFlvPlayer_PostaV2("divFlvPlayer16108","16108","201403","16108-119621.jpg","1", "0","Suriye'deki Türk toprağı için kriz masası");

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...