Suriye'den F-16'ya radar tacizi

Genelkurmay Başkanlığı, sınır hattında devriye uçuşu yapan F-16'nın Hatay üzerindeyken Suriye'de konuşlu füze savunma sistemleri tarafından radar kilitlemesi yapılarak taciz edildiğini bildirdi. Açıklamada ayrıca, gün içerisinde Suriye sınırından yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 773 kişinin yakalandığı kaydedildi

06 Ağustos 2015, Perşembe 18:36
A A
Suriye'den F-16'ya radar tacizi

Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada taciz olayının dün meydana geldiği belirtilerek şöyle denildi:

"6 adet F-16 uçağı ile Ege Denizi’nin uluslararası hava sahasında eğitim uçuşu icra edilmiştir. Bu görev esnasında, 2 adet F-16 uçağımız, Yunanistan’a ait 2 adet F-16 uçağı tarafından 1 dakika 30 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle taciz edilmiştir. Yürürlükteki Angajman Kuralı gereği tacize, uçaklarımız tarafından aynı ile mukabele edilmiştir. 8 adet F-16 ile Türkiye-Suriye hudut hattı boyunca devriye uçuşu icra edilmiştir. Bu uçuşlar esnasında, Hatay üzerinde hava muharebe devriye görevi icra etmekte olan 1 adet F-16 uçağımıza, Suriye’de konuşlu SA füze sistemleri tarafından, 5 saniye süre ile radar kilidini muhafaza etmek suretiyle tacizde bulunulmuştur."

Açıklamada ayrıca gün içerisinde 773’ü Suriye sınırında olmak üzere yasa dışı yollarla kara sınırlarından geçmeye çalışan toplam 858 kişinin yakalandığı belirtildi.


HATAY, (DHA) 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.