Suriyeli mültecilere kredi kartı

Suriyeli mültecilere kredi kartı

Kilis'teki mülteci kampına giren Russia Today muhabiri, Suriyeli mültecilere kredi kartı dağıtıldığı ve her bir kredi kartına aylık 300-400 dolar yüklendiğini ileri sürdü

14 Mayıs 2012, Pazartesi 13:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kilis'te Suriyeli mültecilerin yaşadığı konteyner kente giren Russia Today muhabiri Nadejda Kevorkova, haberinde çarpıcı iddialara yer verdi.

Türkiye'de resmi olarak "mültecilerin" değil, "konuklar"ın bulunduğunu vurgulayan Kevorkova, "Gayet iyi ağırlanan ve Türkiye'nin misafirperverliğinden yararlanan Suriyeli 'konuklar', Batı medyasının 'şeytani Esad rejimi kendi halkını korkutarak kaçırıyor' anlatısıyla çelişecek şekilde, evlerine dönüyorlar" diyor.

Angelina Jolie'nin Türkiye'deki kampları ziyaret ettiği medya şovundan bu yana Kilis'teki kampa girmesine izin verilen ilk yabancı gazeteci olduğunu söyleyen Kevorkova, kampı yöneten insani görev gücünün genel koordinatörü Suphi Atan'a dayanarak kampta 9627 kişinin konakladığını belirtti.

Kamptaki bütün işlerin görevli personel tarafından yapıldığını belirten Russia Today muhabiri, kamp sakinlerine her gün üç öğün yemek verildiğini, her konteynerda tuvalet, su ve klima bulunduğunu aktardı.

Kevorkova Kilis'teki kampta bir okulun, caminin ve süpermarketin de mevcut olduğunu yazdı. Kevorkova'nın kampla ilgili aktarımlarında yer alan çarpıcı bir iddia ise mültecilere Türkiye devleti tarafından günlük alışverişlerinde kullanılmak üzere kredi kartı dağıtıldığı yönünde.

163 MİLYON DOLAR HARCANDI

Russia Today muhabiri, kredi kartlarına Türk devleti tarafından her ay 300-400 dolar yüklendiğini, bu amaçla tüm mülteci kamplarında bugüne kadar toplam 163 milyon dolar harcandığını öne sürdü. Kevorkova, kamplara ayrıca İHH tarafından gıda yardımı yapıldığını da belirtti.

Kevorkova, "Türkiye'nin insani söylemine göre ülkede hiç Suriyeli mültecinin bulunmaması gibi, Türk hastanelerinde de hiç yaralı Suriyeli bulunmuyor; onlara 'İHH misafirhanelerinde kendilerini toparlayan ziyaretçiler' deniliyor" diyor. Kilis kampının genel koordinatörü Suphi Altan'ın aktarımına göre geçtiğimiz yıl boyunca 500 Suriyeli, Türkiye'de ameliyat edilmiş.

AĞIRLAYANLAR KİMLER?

Kampta kalanlarla yaptığı röportajlara da haberinde yer veren Kevorkova, kampta kalan ve kendisini Ebu Amin adıyla tanıtan bir "takım lideri"nin sözlerini aktarıyor. 29 yaşındaki mühendis Ebu Amin annesinin de Birleşik Arap Emirlikleri'nde olduğunu belirtiyor.

15 ay Suriye ordusunda bulunduğunu ifade eden Amin, Banyas'ta ordudan kaçtığını ve daha sonra üç ay boyunca 240 kişilik bir muhalif silahlı birliğin liderliğini yaptığını söylüyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Süleyman Soylu ve ailesi corona virüse yakalandı