Suriyeli sığınmacının 'klima' isyanı

Suriyeli sığınmacının 'klima' isyanı

16 Temmuz günü isyan çıkaran Kilis'teki Suriyeli sığınmacılar, bir kez daha ayaklandı. 'Marketlerde işlemler ağır yürüyor, klima, buzdolabı yok' diyerek çevreye taş atan eylemcilere polis biber gazı sıktı

22 Temmuz 2012, Pazar 15:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarındaki konteyner kentte kalan Suriyeli sığınmacılar, marketlerde işlemlerin ağır yürüdüğü, klima, buzdolabı ve yeteri kadar su verilmediği iddiasıyla eylem yaptı. Eylem sırasında çevreye taş atan Suriyelilere polis biber gazıyla müdahale etti.

KARTLARINA YÜKLENEN PARAYLA MARKETE GİTTİLER

Kilis Valiliği tarafından sığınmacıların kartlarına kişi başı 20 TL yüklenmesi ardından burada yaşayanlar markete akın etti. Bir süre sonra izdihamın kavgaya dönüşmesi üzerine, polis araya girerek grupları sakinleştirdi.

Sığınmacılar, marketlerde işlemlerin ağır yürüdüğü, klima, buzdolabı ve yeteri kadar su verilmediği iddiasıyla bir süre daha eylem yaptı. Dağılmaları için uyarı yapan görevlilere taş atarak karşılık veren sığınmacılara polis ve Jandarma biber gazı ile müdahale etti.

>> ÖNCEKİ OLAYDA 4 POLİS YARALANMIŞTI - Tıklayınız

Biber gazından etkilenen çok sayıda kadın ve çocuk konteynır kent dışına çıkarıldı. Olay yerine ise çok sayıda polis ve asker sevk edildi.

Suriyeli sığınmacılar eylemlerini sonlandırırken, biber gazından etkilenen kadın ve çocukların konteynır kent önünde bekleyişi sürüyor.

OLAYLAR BASTIRILDI


Kilis’in Öncüpınar Sınır Kapısı yakınlarındaki konteyner kentte kalan Suriyeli sığınmacıların marketlerde işlemlerin ağır yürüdüğü, klima, buzdolabı ve yeteri kadar su verilmediği iddiasıyla yaptığı eylem, güvenlik güçlerinin biber gazlı müdahalesiyle bastırıldı. Olaylarda 5’i polis, 1’i asker 7 kişi yaralandı.

Bugün öğle saatlerinde yapılan eyleme müdahale eden çok sayıda polis ve asker, olayları güç kullanarak bastırmak zorunda kaldı.

Reşit ÇELEBİOĞLU/ KİLİS, (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Manisa'daki feci kazadan acı haber! 3 kişi can verdi