Suriyeliler bayram dolayısıyla ülkelerine gitmeye başladı

Suriyeliler bayram dolayısıyla ülkelerine gitmeye başladı

Kurban Bayramı’nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeli ilk grup, Öncüpınar Sınır Kapısı’ndan geçiş yaptı

01 Ağustos 2018, Çarşamba 19:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bayramı, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile güvenli hale getirilen başta Azez, Mare, Soran, Aktarin, Çobanbey, Afrin, Cerablus ve El Bab gibi bölgelerdeki yakınlarının yanında geçirmek isteyen ve Kilis Valiliği tarafından oluşturulan online randevu sistemine kaydını yaptıran bir grup Suriyeli, sabah erken saatlerden itibaren sınır kapısına geldi. İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri nezaretinde Öncüpınar Sınır Kapısı gümrük sahasına alınan Suriyeliler, burada Göç İdaresi görevlilerinin eşliğinde işlemlerini yaptıran Suriyeliler, Kilis Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı merkezde de 0-15 yaş grubu çocuklarının eksik aşılarını yaptırdı.

OTOBÜSLERLE GİTTİLER

Sıcak havanın da etkisiyle zorlandığı gözlenen Suriyeliler, gümrük muhafaza ekiplerinin kontrolünün ardından otobüslerle ülkelerine gönderildi. Suriyeli Aynur Mustafa, AA muhabirine yapığı açıklamada, yaklaşık 4 yıl önce ülkesini terk ederek Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldığını belirtti.

ÜLKESİNE DÖNEBİLMENİN SEVİNCİNİ ANLATTI

Kucağında 2 çocuğuyla birlikte kaçak olarak mayın tarlalarının içerisinden geçerek geldiği Türkiye’den verilen izinle yasal olarak ülkesine dönebilmenin sevincini yaşadığını ifade eden Mustafa, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizim için böyle bir şey yapması gurur verici. Allah hiç ki dedi. Bayramlaşmak amacıyla Suriye’ye gidenlerin dönüş işlemleri 31 Aralık Pazartesi günü saat 17.00’de tamamlanacak.

KİLİS (AA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yaban keçileri "koyun keçi vebası"ndan telef oldu