Suriyeliler Türk Bayrağı'nı indirdi

Suriyeliler Türk Bayrağı'nı indirdi

Ülkelerindeki isyandan kaçan Suriyelilerin toplandığı Türkiye sınırındaki köye, keskin nişancı tüfekleri taşıyan Suriye askerleri yerleştirildi. Suriyeli sığınmacıların göndere çektiği Türk Bayrağı ise indirildi

23 Haziran 2011, Perşembe 14:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Suriye ordusu, olaylardan kaçan Suriyelilerin toplandığı Türkiye sınırındaki Hırıptıcöz Köyü’ne ulaştı. Bu köydeki gözetleme kulesine asılan Türk Bayrağı indirildi, yerine Suriye Bayrağı çekildi. Direğin çevresine de uzun menzilli silahlara sahip Suriye askerleri yerleştirildi. 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük de sınıra gelerek inceleme yaptı.

TÜRK BAYRAĞI'NI SIĞINMACILAR GÖNDERE ÇEKMİŞTİ

Buradaki Türk Bayrağı, birkaç gün önce, bölgedeki Suriyeli mülteciler tarafından, misafirperverliğinden ötürü Türkiye'ye teşekkürlerini sunmak amacıyla göndere çekilmişti.

Hatay’ın Yayladağı İlçesi’ne bağlı Güvenççi Köyü’nün hemen karşı tarafında, yaklaşık 30 bin Suriyeli’nin olaylardan kaçarak sığındığı Hırıptıcöz Köyü’ne bu sabah saatlerinde Suriyeli askerler geldi. Sabah erken saatlerinde Suriyeli ormancılara ait gözetleme kulesine çıkan keskin nişancı Kanas (KNS) tüfekli Suriyeli askerler, buraya bir süre önce çekilen Türk Bayrağı’nı indirdirirken, bölgede askeri helikopterlerin de havada tur attığı görüldü.

Bu arada 10’a yakın minibüs sınırın sıfır noktasına ulaştı. Bu minibüslerin, Hırıptıcöz Köyü’ndeki meyve ağaçları arasında derme çatma çadırlarda kalan Suriyelileri, ordunun herhangi bir operasyonuna karşı Hatay’a getireceği ileri sürüldü.

2’NCİ ORDU KOMUTANI SINIRDA

Sınırın Suriye tarafında yaşanan hareketlik devam ederken 2’nci Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük de saat 11.00 sıralarında Güveççi Köyü’ne geldi. Sınıra kadar gelen Orgeneral Yörük, bölgede inceleme yaptı.

KIZILAY GENEL BAŞKANI HATAY’DA

Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali de, Suriyeli sığınmacıların kaldıkları çadırlarda incelemelerde bulunmak üzere Hatay’a geldi. Hatay Valisi Celalettin Lekesiz ile makamında görüşen Küçükali, daha sonra Altınözü ve Yayladağı İlçeleri’ndeki çadır kentlerde incelemelerde bulundu.

180 KİŞİ DAHA DÖNDÜ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’ye sığınan Suriyeli sayısının 10 bin 224 olduğu bildirildi. Gece 180 kişinin daha kendi istekleriyle Suriye’ye döndüğü belirtilen açıklamada, çadır kentlerin idaresine destek vermek amacıyla geçici olarak Tokat’ın Zile İlçesi Kaymakamı Mehmet Eriş ve Bursa’nın Orhaneli İlçesi Kaymakamı Ahmet Atılgan’ın Hatay Valiliği’nde görevlendirildiği belirtildi. İki kaymakam, Hatay Vali Yardımcısı sıfatıyla görev yapacak.

Murat KİBRİTOĞLU- Emek ÇAKILI- Mehmet EZER/ YAYLADAĞI (Hatay), (DHA) 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sosyal medyada şehitlere hakaret ettiği öne sürülen kadının serbest kalmasına itiraz edildi