Sütçü Avrupa'yı istiyor

Türkiye süt sektörünün dünya ile rekabet edecek durumda olduğunu söyleyen Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı Ali Ülker “Avrupa Birliği'ne süt ihracatının önü bir an önce açılmalı” dedi

23 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

DÜNYA İLE REKABET EDERİZ

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği Başkanı (ASÜD) Ali Ülker, Türkiye’nin 17 Mayıs 2001’den beri süt ihraç etmediğini belirterek, “Sektörümüz dünyadaki süt işletmeleriyle rekabet edebilecek güçte. Avrupa Birliği’ne (AB) ihracatın önü bir an önce açılmalı” dedi. Ülker, bunun için Tarım Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi’nin de Avrupa Gıda ve Veterinerlik Ofisi kriterlerine odaklanması gerektiğini belirterek “Bu hedefe kitlenirsek Türkiye’yi dünyanın en önemli süt ihracatçısı yapabiliriz” diye konuştu.

ÜRETİMİN YÜZDE 60’I KAYIT DIŞI

Sakarya’da dün yapılan ‘AB Sürecinde Süt Endüstrisi ve Bölgesel Kalkınma Çalıştayı’na katılan Ali Ülker, Türkiye’de süt zincirinin temel sorununun kayıt dışılık olduğunu söyledi. Ali Ülker, “Yıllık süt üretimimiz 12.2 milyon ton ve bu miktar dünya sıralamasında Türkiye’yi 16’ncı büyük süt üreticisi yapıyor. Ancak üretimin sadece yüzde 40’ı süt sanayindeki tesislere giriyor ve kayıtlı olarak işleniyor. Geriye kalan yüzde 60 sadece ekonomik açıdan değil hijyen açısından da denetimsiz” dedi.

AÇIK SÜTÜN ZARARI ANLATILACAK

Süt sektörünün problemli olduğunu söyleyen Ülker, sokak sütü konusunda halkın eğitilmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda çalıştıklarını belirten Ülker, “İnsanlar sokak sütünün zararlarını öğrendiğinde ambalajlı süte yönelecek” dedi. Arz talep dengesindeki dalgalanmaların fiyatları etkilediğini kaydeden Ülker, ‘Süt Konseyi’nin bu dönemselliği ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Sütün tüketiciye pahalı gitmesinin nedeni dağıtım, saklama, depolama maliyetlerinin yüksek olması” dedi.  Sibel ERAY/Sakarya

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.