Suudi Arabistan'daki müzik festivali tepki çekti

İnsan hakları konusundaki korkunç sicilini maskelemeye çalışan Suudi Arabistan yönetimi, milyonlarca dolar harcayarak futboldan sanata kadar birçok alanda çağdaş bir görüntü vermeye çalışıyor. Bu kapsamda başkent Riyad’da MDL Beast Festivali adında düzenlediği etkinliğe dünyaca ünlü mankenleri, DJ’leri ve Instagram fenomenlerini getirtti. Teklife tek ‘Hayır’ diyen ABD’li model Emily Ratajowski oldu.

24 Aralık 2019, Salı 08:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

İnsan hakları sicili korkunç olan Suudi Arabistan,Prens Selman’ın önderliğinde ‘çağdaş ülke’ imajı yaratmak için oluk gibi para akıtıyor.Projenin son etkinliği Riyad’dadüzenlenenBinbirGeceMasalları’nıandıranmüzikfestivaliydi. Dünyaca ünlü birçok isim,uçuk paralar karşılığı bu sicil temizleme operasyonun parçası oldu.

Ekonomisi petrole dayanan Suudi Arabistan dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Ancak hem petrolün değer kaybetmesi hem doğal kaynakların tükenme riski ülkeyi yeni arayışlara yöneltmişti. Veliaht Prens Muhammed Bin Selman 2016’da ‘Vizyon 2030’ adlı projeyi başlattı. Ekonominin temeli petrolden turizm, sanayi ve teknolojiye kaydırılacaktı. Bunun için dışarıdan yatırımcı gerekiyordu. Ancak ülkenin kötü imajı buna engeldi. Hemen reform projeleri için kollar sıvandı.

Şeriatla yönetilen, kadınların tek başına otomobil bile süremediği ülkede ‘makyaja’ önce kadından başlandı. Geçen yıl kadınlara otomobil kullanma izni gibi bir dizi hak tanındı. Sonra sanat açılımları başladı. 2017’de Fransa Cumhubaşkanı Macron, Abu Dabi Louvre Müzesi’nin açılışını yaptı. Müzede 300’ü Paris’teki Louvre’dan getirilen 600 ünlü eser sergilenmeye başlandı.

Turizm atılımı

Turizm atılımı

Eylül 2019’da ülke, tarihinde ilk kez turist vizesi vereceğini açıkladı. Ardından sosyal medya fenomenleri para karşılığında ülkeye çağrılarak turistik yerlere götürüldü. Fenomenler de burada çekilen fotoğrafları paylaştı. Suudi Arabistan’ın bu alandaki son atılımı bir müzik festivaliydi. Geçen hafta sonu ‘MDL Beast’ adıyla Orta Doğu’nun en büyük müzik festivali düzenlendi.

Festivale dünyanın en ünlü DJ’leri, mankenleri, aktörler ve sosyal medya fenomenleri çağrıldı. Bol sıfırlı ücretleri de ödendi. Her biri de festivalden bol bol paylaşım yaptı. Ülkedeki kadınlar çarşaf giymek zorundayken fenomenlerin dekolteyle poz vermesi ‘imaj makyajı’nın aktığı noktaydı. Yaptıkları her paylaşımın altına dünyadan onlarca tepki yorumları gelen ünlü isimler para karşılığı insan haklarını satmakla suçlandı.

Müzik davet festivaline edilen fenomenler arasında Türkiye’den Şeyma Subaşı da vardı. Festival alanında çektirdiği pozları çektirdiği pozları Instagram’dan paylaşan Şeyma Subaşı da eleştiri yağmuruna tutuldu. Festivale katılan isimlerden Rus manken Irina Shayk, tepkiler üzerine ABD’ye dönüşünde kameraların karşısında suratını sakladı.

Festivalde kadın DJ’ler de müzik yaptı.

Suudi Arabistan’ın davet gönderdiği isimler arasında festivale katılmayan tek kişi ABD’limanken Emily Ratajkowski’ydi. Daha önce kadın haklarına yönelik birçok eyleme katılan Emily Ratajkowski, “Sabıkalı bir ülkenin sicilini temizleme aracı olamam” dedi.

Göstermelik reformlar

Suudi kadınlar hayatlarının pek çok alanında ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor. Ülkedeki üniversite mezunlarının yüzde 60’ı kadın. Ancak iş hayatına katılım oranı sadece yüzde 17. Kadının görevinin evde ailesine bakmak olduğuna inanılıyor. Veliaht Prens’in ‘Vizyon 2030’ projesiyle birlikte kadınlara birtakım haklar tanındı. Kadınlar şimdi erkeklerin izni olmadan seyahat edebiliyor, maça gidebiliyor hatta restoranlara erkeklerle aynı kapıdan girebiliyor!

Suudi Arabistan'ın insan hakları sicili

Suudi Arabistan'ın insan hakları sicili

Suudi Arabistan, insan hakları ihlallerinde dünyanın en sabıkalı ülkelerinden. İşte birkaç örnek:

  • Suudi Arabistan kırbaçlama, uzuv kesme hatta idam gibi bedensel ceza uygulanan 30 ülkeden biri.
  • Ülkede kadınların bir erkek akrabaları olmadan dışarı çıkmaları bile yasak.
  • Suudi Arabistan anayasasında ‘din özgürlüğü’ diye bir bölüm yok. İslam dışındaki dinlerin kamusal alanda ibadeti yasak. Din değiştirenler idam ediliyor.
  • Ülkede eşcinsellik yasak. Cezası ise idam.
  • Suudi Arabistan’da basın özgürlüğünden bahsetmek mümkün değil. Hükümet istediği haberi sansürlüyor.
  • Ülkede siyasi parti ve sendika kurmak yasak. Herhangi bir muhalif eylem düzenlemek de yasa dışı. Hatta hükümet ya da dini liderlerin itibarını zedeleyen veya devletin çıkarlarına zarar veren herhangi bir eleştirinin yayınlanması bile suç sayılıyor.

Vahşi cinayet

Vahşi cinayet

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018’de ‘Evlenmesine mani yoktur’ belgesi almak için nişanlısı Hatice Cengiz ile birlikte Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na gitmişti. Hatice Cengiz dışarıda beklerken Kaşıkcı girdiği binadan bir daha çıkamamıştı. Suudi Başkonsolos Muhammed el-Uteybi 7 Ekim’de gazetecileri binaya almış, dolap kapaklarını açarak “Bakın yok. İthamlar çok üzücü” diye utanmazca konuşmuştu. Suudi yönetimi de iddiaları yalanlamamıştı.

Türkiye’nin çabası sonucu, Prens Selman’a yakın 15 devlet görevlisinin infaz için İstanbul’a giriş yaptığı 10 Ekim’de fotoğraflarla ortaya kondu. Bunun üzerine Suudi yönetimi 12 Ekim’de bir heyeti incelemeye gönderdi. Heyet, İstanbul’dan lokum, kuruyemiş alışverişi yapıp geri döndü. Türk polisi konsolosluk binası ve başkonsolosun evinde arama yaptı. Ancak Kaşıkçı’nın cesedi bulunamadı. Suudi yönetimi 20 Ekim’de cinayeti kabul etmek zorunda kaldı ve soruşturma açtığını duyurdu. Suudi Başsavcılığı dün Kaşıkçı davasında 5 sanık hakkında idam, 3 sanık hakkında ise toplam 24 yıl hapis verildiğini açıkladı. Kaşıkçı cinayetini planlanlayan Kraliyet Danışmanı Suud el-Kahtani ile eski İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asiri ile vahşete ev sahipliği yapan başkonsolos Muhammed el-Uteybi’ye ise hiç suçlama yöneltilmediği ortaya çıktı.

Futbol krizi

Futbol krizi

Ülkenin imaj yenileme kampanyası kapsamında İtalya Süper Kupası finali önceki gün başkent Riyad’da yapıldı. Kadınların da izlediği maçı Juventus’u 3-1 yenen Lazio kazandı. Geçen yıl da süper kupa finali Suudi Arabistan’da düzenlenmişti. İtalyan basını ise bu duruma tepki gösterdi. Devlet televizyonu RAI1 de Suudi Arabistan’ın Cemal Kaşıkçı cinayetinin aydınlatmaması, kadın hakları savunucularına yönelik tutumu ve Yemen savaşındaki rolü nedeniyle kararı eleştirdi.

POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Son 10 yılda popüler kültüre yön veren 10 kadın