Taal Yanardağı harekete geçti! Filipinler’de volkanik tsunami uyarısı

Filipinler'in başkenti Manila'nın güneyindeki Taal Yanardağı harekete geçti.

12 Ocak 2020, Pazar 22:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Duman bir kilometre yüksekliğe ulaştı

Duman bir kilometre yüksekliğe ulaştı

Dumanın yaklaşık bir kilometre yüksekliğe ulaştığı belirtilirken, çevre bölgelere kül yağışının olduğu bildirildi. Amatör kameralarca kaydedilen görüntülerde, dumanın içerisinde yoğun şimşek çakmaları görüldü.


Okullar tatil edildi

Okullar tatil edildi

Filipin Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü, yerel saatle 14.00 sıralarında yanardağın harekete geçtiğini olduğunu duyurdu. Çok sayıda okul, bugün ve yarın tatil edildi.

Manila Uluslararası Havaalanı'nda uçuşlar askıya alındı

Manila Uluslararası Havaalanı'nda uçuşlar askıya alındı

Manila Uluslararası Havaalanı'nda uçuşlar askıya alındı. Manila Uluslararası Havalimanı tarafından yapılan açıklamada, “Ninoy Aquino Uluslararası Havaalanı'ndaki uçuşlar, Taal Yanardağı'nın kül püskürtmesi nedeniyle geçici olarak askıya alındı” denildi.

THY, bugün yapacağı TK85 Manila İstanbul seferi ile yarın yapacağı TK84 İstanbul-Manila ve TK85 Manila-İstanbul seferlerini iptal etti. 

Kül yağışının olduğu belirtildi

Kül yağışının olduğu belirtildi

Volkanik titremeler sebebiyle ufak çaplı depremlerin de hissedildiği bölgedeki yanardağdan çıkan dumanın ise bir kilometre yüksekliğe ulaştığı, çevredeki yerleşim yerlerine de kül yağışının olduğu bilgisi paylaşıldı.

Patlama nedeniyle henüz herhangi bir can kaybı veya yaralanma olmadı ancak yanardağ çevresindeki köylerde halk ve turistler tedbir olarak bölgeyi terk etmeye başladı.

Volkanik tsunami uyarısı yapıldı

Volkanik tsunami uyarısı yapıldı

Taal Yanardağı’nda yaşanan hareketlilik üzerine volkanik tsunami uyarısı yapılırken, alarm seviyesi her an büyük bir patlama yaşanabileceği anlamına gelen 4’e yükseltildi.

Alarm seviyesi 4'e yükseldi

Alarm seviyesi 4'e yükseldi

Başkent Manila'ya 65 kilometre mesafede bulunan Taal Yanardağı’nın birkaç kilometre yüksekliğinde kül ve duman püskürtmesinin ardından, Filipinler Volkanoloji ve Sismoloji Enstitüsü alarm seviyesini, yakında tehlikeli patlamalar olacağı anlamına gelen seviye 4'e yükseltti.

Kül ve buhar döküntüsü devam ediyor

Kül ve buhar döküntüsü devam ediyor

Enstitü, yanardağın kalderasında oluşan volkanik aktivitenin yoğunlaşmasıyla oluşan gölün bulunduğu bölgede, volkanik tsunami uyarısı yaparken, göle piroklastik akıntı olabileceğini ve volkanik aktivite nedeniyle heyelanlar meydana gelebileceği uyarısında bulundu. Bunun yanı sıra Enstitü, volkanik harekete bağlı olarak depremlerin ve kül ve buhar döküntüsünün devam ettiği açıklamasını yaptı.

''Büyük bir patlama mümkün'

''Büyük bir patlama mümkün'

Yapılan açıklamada ayrıca, “Taal Yanardağı'nın ana kraterinin püskürtme faaliyeti yoğunlaştı. Püskürme, Quezon City gibi bölgelere 10 ile 15 kilometre yükseklikteki buhar kolonu, volkanik ışınlar ve ıslak küller getirdi” denildi. Seviye 4 uyarısının, saatler ya da günler içinde büyük bir patlamanın mümkün olduğu anlamına geldiği vurgulanırken, Taal Yanardağı Adası'nın ve 14 km'lik çevresinin, riskli bölge olduğu gerekçesiyle tamamen boşaltılması çağrısı yapıldı. Halk ise bu çağrının ardından bölgeyi acilen boşaltmak üzere harekete geçti. DHA - AA - İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Prens Harry ve Meghan Markle cephesinin bir sonraki adımı ne olacak?