Tablo gibi gezi rotası: Ihlara Vadisi

Aksaray'da "Kapadokya'nın İncisi" olarak adlandırılan renkleriyle yağlı boya tablolarını andıran bir yer var: Ihlara Vadisi! Dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alan, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulundurması nedeniyle adeta açık hava müzesini andıran Ihlara Vadisi, sonbahar renkleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Ihlara Vadisi'ni gezen turistler, yeniden geleceklerini söylüyor. Gelin fotoğraflarla Ihlara Vadisi'nin güzelliğine birlikte hayran olalım!

16 Kasım 2020, Pazartesi 15:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesindeki "Kapadokya’nın İncisi" olarak da adlandırılan Ihlara Vadisi’ndeki bitki örtüsü sonbaharda, hazan renkleri olan sarı, turuncu ve kızıla büründü.

Ziyaretçilerine renk cümbüşü sunan Ihlara Vadisi, bölgeye gelen tarih ve doğa meraklılarına, duvar gibi dik, derin ve dar vadinin tabanındaki Melendiz Çayı’nın kıyısında, 3,5, 7 ile 14 kilometrelik üç güzergahta, sararan ve dökülen yapraklar arasında trekking yapma imkanı sunuyor.


Doğa ve tarih iç içe

Doğa ve tarih iç içe

Her mevsim olduğu gibi sonbaharda da seyrine doyumsuz manzaralar sergileyen Ihlara Vadisi, ziyaretçilerini doğa ve tarihle iç içe bir yolculuğa çıkarıyor.

"Bu renkleri her yerde görmemiz mümkün olmuyor"

"Bu renkleri her yerde görmemiz mümkün olmuyor"

Mısırlı turist Şeyma Mustafa, AA muhabirine, Kapadokya bölgesini gezdiğini ve burayı çok beğendiğini söyledi. Ihlara Vadisi’nin muazzam bir doğası olduğunu güzel ve keyifli bir gün geçirdiklerini anlatan Mustafa, şunları söyledi:

Doğayla iç içe çok güzel bir yürüyüş yaptık. Sonbaharın etkisi Ihlara Vadisi’nde çok daha belirgin bir şekilde gözlemleniyor. Bu renkleri her yerde görmemiz mümkün olmuyor. Bu mevsimde Ihlara Vadisi daha güzel bir hal almış. Bütün renkler uyum halinde gözlemlenebiliyor. Ağaçların aldığı güzel renkler içerisinde yaptığımız yürüyüş harikaydı. Keyifli zamanlar geçirdik.

4 kilometrelik yürüyüş alanı

4 kilometrelik yürüyüş alanı

Sırbistanlı turist Milos Lalovic ise ilk kez geldiği Ihlara Vadisi’ne hayran kaldığını ifade etti. Kapadokya bölgesini çok beğendiklerini söyleyen Lalovic, şöyle konuştu:

Özellikle Ihlara Vadisi, Selime Katedrali, Ürgüp ve Göreme’ye hayran kaldık. Bu bölgeyi ziyarete bir daha geleceğim. Tarih ve doğa iç içe, harika mekanlar gezdik. Herkesin buraya gelmesi ve burayı görmesi gerekir. Covid-19 önlemleri de çok iyi uygulanıyor. 4 kilometrelik yürüyüş alanında yürüme fırsatı buldum. Kaya oyma evleri ve kiliseleri gördük. Sonbaharın güzellikleri ve dökülen yapraklar arasında yürümekten çok keyif aldım. Ihlara Vadisi tarihi ve doğal güzellikleriyle harika bir alan.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sivas'taki göller doğal güzellikleriyle büyülüyor