Tahtaköprü Barajı yıllık 20 milyon kilovat saat elektrik üretecek

Gaziantep İslahiye'deki Tahtaköprü Barajı yükseltiliyor. Çalışma tamamlandığında bölgede daha fazla arazi sulanacak ve yıllık 20 milyon kilovat saat elektrik üretilecek

06 Kasım 2018, Salı 13:48 Son Güncelleme:
A A
Tahtaköprü Barajı yıllık 20 milyon kilovat saat elektrik üretecek

İslahiye ile Hatay’ın Amik Ovası'nı sulayan, 1974 yılında inşa edilen Tahtaköprü Barajı’nda geçen yıl başlatılan yükseltme çalışmaları sürüyor.

Aynı zamanda 6 bin 447 kuşa ev sahipliği yapan barajın gövde dolgusunun 9 metre yükseltilerek 55,5 metreye ulaştırılması amaçlanıyor. Önümüzdeki yıl bitirilmesi hedeflenen barajın yükseltilmesi ile depolanacak suyun miktarının artacağı ve böylelikle 119 bin dekan olan sulanan arazi de 465 bine çıkarılacak.

20 MİLYON KİLOVAT SAAT ELEKTRİK ÜRETİLECEK

Kahramanmaraş Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yüzde 35’i biten barajın devreye alınacağı bölgede HES kurularak yılda 20 milyon kilovat saat elektrik üretiminin de gerçekleştirileceğini açıkladı.

Kadir ÇELİK/İSLAHİYE (Gaziantep), (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.