Takım elbise nasıl seçilir?

Takım elbisenin havası bir başka. Bir erkeği en hızlı şekilde en yakışıklı hale getiren kıyafet. Yakışmayanı nadir bulunur. Ama kalitesiz bir takım elbisenin yakışacağı erkek bulmak da zordur. En önemlisi ise vücudunuza uygun seçimler yapmaktır. Kendinizi içinde en erkeksi hissettiğiniz kıyafeti neye göre seçtiğiniz çok önemli. Takım elbise nasıl seçilir adım adım anlattık.

03 Mart 2021, Çarşamba 10:31 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Doğru kumaş nasıl seçilir?

Doğru kumaş nasıl seçilir?

Mağazaya gittiniz, beğendiğiniz ilk takım elbiseyi üzerimize geçirmeden önce karar vermemiz gereken bazı şeyler var. Öncelikle takım elbiseyi hangi mevsimde ve ne amaçla giyeceğinizi düşünmelisiniz. Yaz ayında keten, pamuk gibi hava alan kumaşlar; kış ayında ise yünlü ve kalın kumaşlar tercih etmeliyiz. Görece daha ucuz olan ve yüksek polyester kullanılan takım elbiseler hava almadığından terletir ve ütüsü çabucak bozulur. Bu yüzden mevsimine göre en uygun, doğal kumaşlardan biri seçilmelidir.

 Uygun renk nasıl seçilir?

Uygun renk nasıl seçilir?

Takım elbiselerde genellikle koyu renkler tercih edilse de farklı renklerdeki takım elbiseler de bu dönemde oldukça revaçta. Siyah, lacivert, koyu gri renkler her zaman şıklığınızı garanti eden renklerdir. Eğer karakterinize uygunsa ve gideceğiniz etkinlik bunun için müsaitse renkli kumaşları da tercih edebilmeniz mümkün. Ayakkabı, kemer ve kravatınızı da bu renklere uygun seçmeniz gerektiğinden kendi dolabınızdan tamamlayabileceğiniz renkler seçmeniz ya da yeni aksesuarlar almanız gerekiyor.

 Üstünüze oturup oturmadığı nasıl anlaşılır?

Üstünüze oturup oturmadığı nasıl anlaşılır?

Bunu anlamanın da birkaç yolu var. Gömleğinizi seçtikten sonra üzerine ceketinizi giydiniz. Öncelikle omuzlarınızda potluk olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Omuzlarınıza tam oturduğuna eminseniz, kollarınız aşağıdayken gömleğin manşetlerinin ceketin 1-1.5 cm dışında göründüğüne emin olun. Takım elbisenizin ceketinin kalçanızı kapatacak uzunlukta olması, pantolonunuzun paçasının ise ayakkabınıza dokunmayacak ama çorabınızı kapatacak kadar uzun olması gerektiğini unutmayın.

 Saat ve ayakkabı da takım elbiseye dahil

Saat ve ayakkabı da takım elbiseye dahil

Aksesuarlar ceketten ayrı düşünülmemeli, ceket alınırken aksesuarlarıyla beraber kombinlenmelidir. Ayakkabı konusunda makosen ve klasik ayakkabılardan şaşmamak, şıklığınız için en güvenilir yoldur. Saat seçiminiz ceketinize uygun olmalı ve dijital göstergeli spor saatlerden kaçınılmalıdır. Kravat ise takımınızdan koyu renkte ya da kontrast oluşturacak şekilde seçilmelidir.

 Nasıl taşıyacaksınız?

Nasıl taşıyacaksınız?

En önemli kısmı ise ceketi nasıl taşıyacağınız. Ne kadar şık bir takım elbise giyerseniz giyin, belli kurallara uymazsanız ceketiniz üzerinizde olması gerektiği gibi durmayacaktır. Bunun için kravatınızı bağlarken, uzunluğunun kemerinizi geçmediğine her zaman emin olun. Düğmelerinizin tamamını iliklemeyin, ortadakini iliklemeniz genellikle yeterli olacaktır. Oturduğunuz zaman ise her zaman ceketinizin düğmelerini açın. Düğmeleri iliklenmiş bir ceket takımınızın şeklini bozacak ve kötü bir görünüm oluşturacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bugün kim ne giymiş? (1 Mart 2021)